Soud zprostil primáře Pavlíčka viny za smrt rodičky, kauza tím ale ještě nekončí

0
1716
Porod - čerstvě narozené dítě po omytí

Okresní soud v Chrudimi zprostil obžaloby primáře gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice Tomáše Pavlíčka z usmrcení z nedbalosti. Rozsudek není ale ještě pravomocný, neboť se proti němu státní zástupkyně na místě odvolala.

Primář měl podle žaloby státního zastupitelství zavinit v září roku 2014 úmrtí mladé ženy v důsledku komplikací, jež nastaly po císařském řezu. U rodičky se totiž následně dostavila velká ztráta krve, vinou čehož zemřela. Ve vyšetřovacím spisu se mimo jiné uvádí, že rodička přivedla na svět císařským řezem dceru, zároveň si přitom ale poranila dělohu. Porodníci proto přivolali primáře Pavlíčka, který ránu zašil, přestože pacientka dál krvácela. V břišní dutině se jí totiž vytvořil hematom a měla také další zdravotní komplikace. Lékaři proto stav ženy sledovali a provedli i některá další vyšetření. Jelikož se její stav zhoršil, přivolali k ní kolem 21.30 hodin opět primáře Pavlíčka, aby její stav znovu posoudil. Ten se po vyšetření ultrazvukem rozhodl pro pokračování konzervativní léčby. Pavlíček u soudu uvedl, že se tak rozhodl proto, neboť se hematon už dále nezvětšoval a následující den měl prý v úmyslu provést druhou operaci. Během noci se však stav pacientky prudce zhoršil a přestože byla podrobena okamžitému chirurgickému zákroku, zemřela.

„Skutek uvedený v obžalobě se sice stal, ale není trestným činem,“ říká k vynesenému verdiktu předseda soudního senátu René Tinz. Jak dodává, zproštění obžaloby bylo podpořeno znaleckým posudkem, výpověďmi lékařů, kteří byli případu přítomni, a také zdravotní dokumentací. Přizvaný znalec je toho názoru, že primář Pavlíček nepostupoval v rozporu se svou odbornou úrovní, a v momentě, kdy byl znovu přivolán k rodičce, nemohl prý situaci vyhodnotit jako bezprostřední ohrožení života. Znalec zároveň ale připustil, že být na místě Tomáše Pavlíčka, přistoupil by k operaci okamžitě, podle závěru soudu je však něco takového vždy na subjektivním zvážení lékaře.

Pozůstalí po zemřelé ženě – manžel, dvě dcery a rodiče, žádali po primáři také náhradu nemajetkové újmy. Neuspěli však. Soud je s těmito nároky odkázal na občanskoprávní řízení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here