Zastupitel Pilný: vedení Chrudimě si nepřeje pořádek v hlasování zastupitelstva. Málek si však mne ruce radostí

0
641
Foto: Kodl Cr

Zastupitel František Pilný (ANO 2011) se pokoušel na schůzi městského zastupitelstva změnit jednací řád a sjednotit tak pravidla při hlasování o odvolání starosty, místostarostů a členů městské rady. Avšak neúspěšně. Až doposud se podle něj totiž hlasuje tak, jak právě potřebuje vedení města – veřejně nebo tajně. Za odstrašující příklad přitom uvedl nedávné hlasování o odvolání neuvolněného místostarosty Romana Málka (Koalice pro Chrudim), které mělo být z jeho pohledu plné emocí a nedůstojné institutu zastupitelstva.

K problému chyběla diskuse, jen starosta dlouho řečnil

„Bylo evidentní, že si současné vedení města tuto změnu nepřeje. Nasvědčoval tomu dlouhý proslov pana starosty Řezníčka, podle kterého je prý nyní změna jednacího řádu zbytečná. Vzápětí ale dodal, že by se o této záležitosti mělo hlasovat až po dalších volbách, což postrádá z mého pohledu jakoukoliv logiku. Buď chceme vnést do jednacího řádu zastupitelstva pořádek bez odkladu anebo ho budeme i nadále ohýbat podle toho, jak vedení radnice potřebuje,“ namítá zastupitel Pilný. Jak dodává, s dlouhým proslovem starosty byla v ostrém kontrastu minimální diskuse zastupitelů na dané téma. „Rozhodně se o tom měla vést širší debata a ne tento problém jen tak zamést pod koberec. Bylo to jedno z nejhorších zastupitelstev po dlouhé době,“ konstatuje František Pilný.

Málkova radost z toho, že vše zůstává při starém

Jak se však ukazuje, jsou i zastupitelé, kterým neschválení návrhu na změnu jednacího řádu udělalo radost. A není jím nikdo jiný než neuvolněný místostarosta Roman Málek, pod nímž se kýve židle prakticky každé volební období, kdy je zvolen do některé z řídících funkcí na radnici. „Jsem za tento výsledek rád. Tajná hlasování by dávala spíše průchod dočasné naštvanosti některých ze zastupitelů,“ nechal se Málek slyšet v rozhovoru pro Deník. A přestože se o Pilného návrhu hlasovalo veřejně, nebál se jej podpořit ani první místostarosta Jaroslav Trávníček (ČSSD), který Málkovi nemůže přijít už dlouhodobě na jméno. Podobně jako všechny opoziční strany mu vytýká časté absence na radnici, minimum odvedené práce, největší útratu peněz z městské pokladny na cesty mimo Chrudim a především konfliktní povahu při jednáních s partnery. Proto jako celá opozice usiluje o jeho odvolání z funkce. To si však nepřeje současná radniční koalice, která by se bez Málka rozpadla, a vytvořila proto pro něj funkci čtvrtého místostarosty. Podle mnohých zbytečně. Je tedy zřejmé, že jsou veškeré pokusy o Málkovo odvolání, včetně změny jednacího řádu zastupitelstva, už dopředu odsouzeny k nezdaru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here