Nemocnici může přijít spor s bývalým primářem porodnického oddělení v Chrudimi na víc než dvanáct milionů korun

0
637

Pardubická pobočka krajského soudu pokračuje v projednání sporu mezi Nemocnicí Pardubického kraje a bývalým primářem porodnického oddělení Nemocnice Chrudim Františkem Liškou o náhradu ušlé mzdy. Stalo se tak poté, co se obě strany nebyly schopny dohodnout na mimosoudním vyrovnání. Nemocnice Pardubického kraje přišly přitom už v tomto sporu o víc než sedm milionů korun a nyní hrozí, že budou muset zaplatit někdejšímu primáři dalších zhruba pět milionů.

Důvodem k možné ztrátě je dvojí neplatnost výpovědi Františky Lišky ze zaměstnání. Poprvé jej Nemocnice Chrudim odvolala z funkce primáře v březnu 2010, když se proti němu vzbouřili všichni podřízení. Důvodem k této výpovědi bylo prý manažerské selhání, neboť hrozil kvůli Liškovi hromadný odchod celého porodnického oddělení a ochromení chodu nemocnice. Soudy však konstatovaly, že šlo o neoprávněné propuštění, protože za zajištění personálu je zodpovědné vedení nemocnice. To ale odmítalo Lišku přijmout nazpět a dalo mu novou výpověď pro nadbytečnost. Okresní soud v Chrudimi prohlásil však letos i tuto výpověď za neplatnou, a tak se ve sporu pokračuje. Definitivní rozhodnutí by mělo přitom padnout v listopadu.

A proč se nebyl Liška s Nemocnicemi Pardubického kraje schopen dohodnout na mimosoudním vyrovnání? Údajně kvůli tomu, že nemocnici zastupuje už třetí tým právníků, který si ho pozval do Prahy. Jak se ale na místě ukázalo, právnický tým neměl zmocnění uzavřít s Liškou jakoukoliv dohodu a celkově byl podle Lišky nepřipravený. Proto další jednání s ním odmítl a záležitost dospěla opět k soudu. Nemocnice Pardubického kraje jsou přitom v nevýhodném postavení, protože se dopustily při podání druhé výpovědi poměrně závažné chyby, když ji nechaly doplnit průvodním dopisem. V něm tak trochu překvapivě odhalují skutečný důvod výpovědi a přiznávají, že by další úhrada ušlé mzdy byla pro nemocnici likvidační. Podle Jiřího Švejnohy, který Lišku ve sporu zastupuje, jde o faktické přiznání, že byla výpověď účelová. Pokud by tedy dal krajský soud Liškovi za pravdu, hrozí, že nemocnice přijdou v tomto sporu o víc než dvanáct milionů korun, které půjdou na vrub daňových poplatníků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here