Ronov nad Doubravou si musí novou kanalizaci postavit sám. Bude ji také sám provozovat

0
621
Foto: Pixabay.com

Mezi těmi, kdo nyní doplácí na 12 let starou smlouvu s rakouskou společností Energie AG Bohemia, týkající se provozní části vodáren na Chrudimsku, je i Ronov nad Doubravou. Uvedl to ronovský starosta Marcel Lesák z nezávislého hnutí Dejme šanci Ronovu. Kdyby totiž vodárny zůstaly městům, financovala by vynucenou rekonstrukci zdejší kanalizační sítě společnost VaK Chrudim.

Je to vůči nám kruté a šílené, říká starosta Zlesák

Ronovští teď ale s hrůzou zjišťují, že zůstali na svůj projekt nové kanalizace a čističky za 140 milionů korun sami. A to přesto, že jej připravují už od 90. let a jsou za vypouštění odpadních vod do řeky Doubravy pravidelně penalizováni. „Budeme si muset na tuto stavbu půjčit. S něčím nám sice pomůže kraj, jinak je to ale vůči nám kruté a šílené. Zejména prvních pět až šest let splácení bude nejhorších,“ míní starosta Lesák. Naráží tím na skutečnost, že i kdyby se městu podařilo získat dotaci, zůstanou i tak na jeho bedrech další desítky milionů korun.

VaK peníze nemá a Vodárenská společnost Chrudim nemá zase nárok na dotace

Aby mohl Ronov nad Doubravou získat dotaci, která by pokryla až 65 procent veškerých nákladů, musí se nyní podle starosty pustit do výstavby kanalizace sám, protože VaK Chrudim momentálně na tak rozsáhlé dílo peníze nemá, a Vodárenská společnost Chrudim, kterou provozuje výše zmíněný rakouský investor, zase nemá na dotace z evropských fondů nárok. Jakmile tedy Ronov novou kanalizaci postaví, bude ji také sám provozovat. Jiná možnost podle Zlesáka není. Ostatně, že to jde, ukázala před lety Skuteč, která z vodárenské sítě na Chrudimsku vystoupila a provozuje ji sama. Místní odběratelé jsou za to odměněni nižší cenou vodného a stočného než ve zbývajících částech bývalého chrudimského okresu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here