Nová sportovní hala? Bude to spíš větší školní tělocvična, obává se zastupitel Lörincz

0
783
Rodiče, kteří vozí svoje děti na zápasy do sportovní haly na Tyršově náměstí, zde platí nejen startovné, ale často i pokuty za chybné parkování, protože jim někdy prostě nic jiného nezbývá. Tristní situaci s parkováním zde neřeší ani vítězný architektonický návrh. Foto: Roman Zahrádka

Vedení města předstoupí před zastupitele s nápadem postavit zcela novou sportovní halu mezi krytým plaveckým bazénem a zimním stadiónem. Chce tak odložit původně plánovanou rekonstrukci zastaralé haly na Tyršově náměstí na neurčito. Informaci odhalil jako první k nelibosti starosty Petra Řezníčka (SNK ED) redaktor iDnes David Půlpán, podle kterého by mělo být sportovištím k dispozici na břehu řeky Chrudimky také rozlehlé parkoviště, k němuž by bylo možné v budoucnu sjet přímo z městského okruhu.

Vyhodila radnice oknem přes milion korun?

Někteří místní politici jsou však k nápadu vedení radnice skeptičtí. Zejména ti z opozice, kteří upozorňují na velké množství rozdělaných projektů, z nichž se prakticky ani jeden zatím nerealizoval, a přitom za ně město utratilo nemalé peníze. Například architektonická soutěž na přestavbu sportovní haly na Tyršově náměstí vyšla městskou pokladnu na víc než milion korun a podle všeho půjde k ledu. Jak se totiž dodatečně ukázalo, zapomnělo město zadat architektům požadavky pro některé sporty, které mají v hale tradičně zázemí, vinou čehož nesplňuje vítězný projekt potřebné zadání. Neřeší dokonce ani parkování, což je v tak exponovaném místě asi největší nedostatek vítězného návrhu modernizace haly. Navíc je drahý a jeho realizace by město přišla na víc než 100 milionů.

Rozpracovaných „pomníčků“ máme v Chrudimi hodně

„Moderní hala tu měla stát už dávno. Jenže, co jsou nám platné architektonické soutěže, když jsme neustále svědky nekoncepční práce vedení města, které není připraveno na další krok. To znamená, že neumí v návaznosti na projekt shánět dotace a stavbu zafinancovat. Takových pomníčků máme přitom v Chrudimi celou řadu, nejen sportovní halu, a jde v podstatě o vyhozené peníze nás všech. Za této situace je proto třeba zohlednit i rozpočet města, který v současnosti nedokáže vstřebat novou sportovní halu za 200 milionů. Už proto bych byl k zadávání jakéhokoliv dalšího projektu velmi opatrný, alespoň do doby, než budeme mít jasno, z čeho budeme stavbu financovat, abychom nedopadli jako na Tyršově náměstí,“ komentuje záměr městský zastupitel František Pilný (ANO 2011).

Bývalá sokolovna je dobrá jen pro školy a k rekreaci

Koaliční zastupitel Jozef Lörincz z Řezníčkova SNK ED byl první, kdo vyslovil návrh postavit zcela novou sportovní halu někde na zelené louce. Vycházel přitom ze zkušeností, které má s provozováním špičkového futsalového klubu Era-Pack Chrudim. „Sportovní hala bývalého Sokola na Tyršově náměstí může sloužit jen školám, obyvatelům města k rekreaci a sportům, které nemají vysokou návštěvnost. Když jsem se později dozvěděl, kolik peněz má stát její oprava, bylo mi hned jasné, že se musí postavit hala zcela nová jak s ohledem na ekonomické hledisko, tak i na úroveň toho, aby nám jednou vnuci nevyčetli, že jsme odsouhlasili výstavbu ´králíkárny´, v níž se nedá odehrát jediný prvoligový zápas, o evropských pohárech ani nemluvě,“ vysvětluje důvody svého rozhodnutí zastupitel Lörincz.

Bojím se, že budou o hale rozhodovat lidé bez zkušeností

Sám má teď ale obavu, že o záměru výstavby nové haly budou rozhodovat lidé, kteří nemají žádné zkušenosti s halovými sporty, a budou zde prosazovat jen vlastní zájmy. „Podle mne nakonec vznikne hala na úrovni větší školní tělocvičny. Tu jsme však mohli mít, kdyby město umělo získat dotaci od Ministerstva školství nebo od Pardubického kraje podobně jako Česká Třebová, která z krajských peněz postavila svoji halu. Zajímalo by mě proto, proč to Chrudim stále neumí? A nejsem sám, kdo se takhle ptá. Osobně jsem pro to, aby se stavělo. Nikoli ale větší školní tělocvična, nýbrž hala pro veškeré míčové sporty, v níž by si mohli dvakrát až třikrát do roka zahrát například prvoligoví basketbalisté z Pardubic. Takové zápasy si chrudimský fanoušek zaslouží. Hala by byla vyprodaná, sportovci spokojení, protože jen málokdy hrají doma před plnými ochozy. Především ale naše děti by měly svoje sportovní vzory na dosah. Jen tak je dostaneme ke sportu, protože hlavně děti chtějí být prvoligovými hráči a úspěšné,“ podtrhuje Jozef Lörincz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here