Vydržování Málka na radnici je jasná korupce, zaznělo během schůze zastupitelstva

0
1375
Foto: Kodl Cr

Roman Málek (Koalice pro Chrudim) přežil už podruhé v tomto volebním období hlasování o svém odvolání z funkce. Počet jeho podporovatelů se však i nadále snižuje, protože získal na svou stranu jen nejmenší možnou podporu svých kolegů – celkem 12 hlasů koaličních zastupitelů ze sedmadvaceti. Zachránilo jej pouze to, že se další dva zastupitelé z koalice – Josef Lörincz (SNK ED) a Tomáš Vondráček (ČSSD), hlasování zdrželi, a dva místostarostové ze sociální demokracie, Jaroslav Trávníček a Miroslav Tejkl, odmítli o jeho osudu hlasovat. Hlasovalo se přitom veřejně.

Byla skrytým iniciátorem hlasování sociální demokracie?

Zastupitel František Pilný (ANO 2011) je však strategií ČSSD překvapen. „Sociální demokracie byla ve skutečnosti iniciátorem tohoto hlasování, sice prostřednictvím opozičních stran, ale byla. A vychází mi z toho, že nás buď chtěla všechny zdiskreditovat, anebo chtěla posílit svůj vliv ve stávající koalici. Druhá varianta mi však přijde pravděpodobnější,“ hodnotí pondělní hlasování o Málkovi zastupitel Pilný.

Podle ČSSD není připravena varianta vládnutí bez Málka

„Kolega Trávníček se minule aktivně připojil k zastáncům odvolání Romana Málka. Nyní jsme se ale domluvili, že budeme hlasování ignorovat. Tento postoj je sice méně známý, nicméně legitimní a vyvolává pochopitelně otázky. Dospěli jsme totiž k názoru, který je totožný s názorem Jana Chvojky i jeho nástupkyně v zastupitelstvu Ilony Jeníčkové, že po kroku ´a´ je třeba mít připraven také krok ´b´. A o něm bohužel zatím nikdo vážně nepřemýšlel. Proto jsme teď hlasovali tak, jak jsme hlasovali,“ vysvětluje postoj chrudimských sociálních demokratů místostarosta Tejkl.

Málkova pozice mezi městskými zastupiteli slábne

„Roman Málek zůstává bohužel místostarostou, ale má o něco menší podporu než před rokem. Podpořila ho menšina zastupitelů,“ konstatují zástupci Svobodných Josef Káles mladší a Petr Lichtenberg. „Jedenáct hlasů pro jeho odvolání nestačilo, nicméně dva místostarostové a další dva koaliční zastupitelé jej nepodporují, protože se zdrželi hlasování nebo nehlasovali, což potvrzuje náš názor, že je Málek na radnici navíc,“ tvrdí Svobodní.

Zastupitelé Svobodných Josef Káles mladší a s plnovousem Petr Lichtenberg. Foto: Svobodní Chrudim
Zastupitelé Svobodných Josef Káles mladší a s plnovousem Petr Lichtenberg. Foto: Svobodní Chrudim

Čtyři místostarostové jsou na Chrudim moc, zní napříč opozicí

Celá opozice napříč politickým spektrem se shoduje v názoru, že počet čtyř místostarostů, byť neuvolněných, je pro město velikosti Chrudimě neúnosný. Vyjadřuje také shodu nad tím, že nejslabším článkem ve vedení radnice je Roman Málek. „Nezbylo mi, než mluvit o korupci, protože všichni znají mizivé pracovní výstupy Romana Málka a přesto si jej současná koalice vydržuje, aby se udržela u moci. Vím, že jsem těmito slovy nijak nepotěšil pana starostu Řezníčka, ale podle mne je to jasná korupce,“ trvá si na svém František Pilný.

Čtvrtý místostarosta to má prý do Chrudimě nejdál

„Respektuji názor kolegy Pilného, protože ho považuji v současnosti za opravdového lídra nejsilnější opoziční strany v Chrudimi. Zároveň není tak ortodoxní jako někteří další z ostatních stran. Nicméně se musím Romana Málka zastat v tom, že agendy, které dostal bez vlastního přičinění na starost, mu nedávají příliš prostoru k častému vystupování v zastupitelstvu. Mám tím na mysli například životní prostředí nebo zahraniční styky. Na druhé straně ale uznávám, že to má z nás čtyř do Chrudimi nejdál, protože má hlavní zaměstnání v Praze jako asistent předsedy KDU-ČSL. Logisticky je tedy pro něj obtížnější být městu co nejvíce k dispozici jako třeba Jaroslav Trávníček, který je na radnici takřka pořád,“ míní místostarosta Tejkl. „Přesto si nemohu odpustit, že hlavním motivem pro odvolání Romana Málka je pro některé politiky jistá averze vůči němu kvůli jeho údajné zradě, když přešel na druhou stranu, pro kterou má také svoje vysvětlení,“ dodává Tejkl.

Zleva městský zastupitel František Pilný s pardubickým poslancem Martinem Kolovratníkem.  Foto: Kodl Cr
Zleva městský zastupitel František Pilný s pardubickým poslancem Martinem Kolovratníkem. Foto: Kodl Cr

Ve městě není připraven jediný návrh k okamžité realizaci

„Uznávám, že se na adresu Romana Málka a současné radniční koalice hovořilo hodně kriticky. K této kritice nás však opravňují dosavadní výsledky práce vedení města, které jsou veskrze neuspokojivé. Jsme v pololetí vládnutí a nic podstatného se v Chrudimi neděje. Není připraven jediný projekt k realizaci tak, že by se mělo zítra začít stavět. Už proto mě rozzlobil návrh zastupitele Tomáše Židka (SNK ED), abychom po skončení hlasování ukončili diskuzi na dané téma. Od evropského demokrata to považuji za krajně neseriózní a neslušný návrh, jestliže se město nachází ve stavu, kdy se více mluví, než pracuje. Jsme zodpovědní za chod tohoto města a Roman Málek je pouze jedním z mnoha neřešených problémů. Ostatně kolega Židek by si měl sáhnout také do svědomí a nedělat najednou Málkovi advokáta. Patří totiž rovněž k těm, kteří nejsou v zastupitelstvu příliš vidět nebo slyšet,“ uzavírá František Pilný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here