Zemřel bývalý starosta Chrudimě Jiří Nový, který se zasloužil po prvních demokratických volbách o obnovu města

0
1184
Jiří Nový na snímku vlevo během návštěvy prezidenta Václava Havla 28. srpna 1996 v Chrudimi. Foto: Město Chrudim, tiskový úsek

V neděli 29. ledna zemřel náhle ve věku nedožitých 83 let bývalý starosta Chrudimě Ing. Jiří Nový, který byl prvním starostou města zvoleným v prvních demokratických volbách do městských zastupitelstev v roce 1990, kdy byl kandidátem Občanského fóra (OF).

Odkaz: stále stejní politici nejsou městu prospěšní

Funkci starosty města obhájil ještě jednou o čtyři roky později, tentokrát ale jako reprezentant Občanské demokratické strany (ODS), přičemž už dopředu deklaroval, že potřetí být starostou nechce. Nepovažoval totiž pro město za prospěšné, aby stále stejní politici setrvávali dlouho v řídících funkcích. Jeho nástupcem ve funkci se nakonec stal pozdější poslanec Ing. Ladislav Libý z téže politické strany.

Naposledy působil jako poradce Svobodných v Chrudimi

V době krize vládního kabinetu Václava Klause v roce 1998 přestoupil Jiří Nový z ODS do Unie svobody – Demokratické unie (US-DEU), za kterou se dál zúčastňoval práce v městském zastupitelstvu a stal se z něho hlasitý kritik jak svého nástupce, tak i pozdější radniční koalice, kterou vedl Jan Čechlovský (ODS) spolu s SNK ED, KDU-ČSL a Chrudimskou volbou. V posledním období se pak angažoval jako poradce Strany svobodných občanů v Chrudimi, která Nového považuje za svůj vzor podobně jako již zesnulého ředitele Gymnázia Josefa Ressela a bývalého radního města Eduarda Beránka.

Byl první, kdo mohl přivítat v Chrudimi Václava Havla

Jiří Nový byl profesí stavař s dlouholetou praxí doma i v zahraničí. S těmito zkušenostmi se vrhl hned po roce 1990 do obnovy města. Jednou z prvních akcí, které realizoval, byla kompletní rekonstrukce Resselova náměstí. Zasloužil se rovněž o přestavbu chrudimské plovárny nebo o opravu Divadla Karla Pippicha. Vedle toho vyjednal také dlouholeté partnerství s městem Ede v Holandsku a přičinil se o vstup Chrudimě do řídících orgánů Elektráren Opatovice. Vyznačoval se přitom pevnými názory a tvrdou oponenturou vůči svým kritikům. V roce 1996 mohl jako starosta města přivítat v Chrudimi tehdejšího prezidenta České republiky Václava Havla. Jeho bratrem je chrudimský výtvarník, bývalý ředitel ZUŠ Chrudim a zakladatel Kabinetu Ex-libris František Nový.

Čest jeho památce!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here