Ředitelství silnic a dálnic skupuje pozemky pro severovýchodní obchvat Pardubic

0
2000

Téma obchvaty v Pardubicích je stále aktuální. Přípravy toho severovýchodního již běží, první návrhy kupních smluv jsou v těchto dnech odesílány majitelům potřebných pozemků. Stavebního povolení a následného zahájení stavby se tak zřejmě dočkáme v průběhu roku 2018.

Severovýchodní obchvat od Dubiny k obchodní zóně u Globusu

Propojení pardubické Dubiny s obchodní zónou u Globusu je ze všech pardubických obchvatů nejdále. „ŘSD aktuálně dokončilo znalecké posudky na cenu pozemků a majitelům začíná v těchto dnech odesílat první návrhy kupních smluv. Pokud nedojde k žádným zádrhelům, je reálné, že pozemky získáme v řádu několika měsíců,“ podotýká poslanec a pardubický zastupitel Martin Kolovratník (ANO 2011).

Na výkupy pozemků je vyčleněno přes půl miliardy korun

ŘSD musí vykoupit pozemky od zhruba 120 vlastníků a stejně jako množství majitelů je známá i trasa, kudy obchvat povede. „Jakmile bude mít Ředitelství silnic a dálnic veškeré potřebné pozemky k dispozici, zažádá následně o stavební povolení a vypíše soutěž na zhotovitele stavby. Mohu potvrdit, že na vybudování severovýchodního obchvatu Pardubic máme už v tuto chvíli vyčleněno přes půl miliardy korun z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury,“ informuje Martin Kolovratník, který je místopředsedou Dozorčí rady této instituce.

Obchvat uleví městu od velkého množství aut a kamionů

Výstavba obchvatu by městu výrazně ulehčila od množství aut a kamionů. Zejména kamiony by pak nemusely projíždět centrem. U Globusu by totiž sjely z Hradubické a najely na obchvat, který vyústí u kruhového objezdu na Dubině.

Jihovýchodní obchvat propojí Dražkovice a Pardubičky

Nadějně to vypadá také s jihovýchodním obchvatem, který má pro změnu propojit Dražkovice a Pardubičky. „Ředitelství silnic a dálnic nyní dokončilo technickou aktualizaci trasy včetně nového návrhu tří kruhových křižovatek. Během léta požádá o územní rozhodnutí a my předpokládáme, že ho získá do konce letošního roku,“ říká Martin Kolovratník. Prioritní pohled města potvrzuje primátor Martin Charvát (ANO 2011). „Jihovýchodní obchvat je pro nás absolutní prioritou. Věříme, že s jeho realizací by se mohlo začít ve druhé polovině roku 2019. Výstavbě jihovýchodního obchvatu navíc nahrává skutečnost, že na jeho vybudování má zájem také společnost Foxconn, která plánuje v Pardubicích investovat částku přes miliardu korun. Díky obchvatu by tak doprava spojená s firmou přestala jezdit přes ulici Dašická a rychlodráhu,“ vysvětluje primátor.

Počítá se také s propojením Višňovky a Pardubiček

A stále se počítá i s propojením Višňovky a Pardubiček přes přírodní lokalitu Červeňák. „Spojka uleví dopravě v centru města. Důležité bude také opravit nadjezd u nemocnice, který je ve špatném technickém stavu. Koncepci plánujeme představit na červnovém zasedání zastupitelstva, a to včetně návrhu na propojení s rychlodráhou. Bez alternativní trasy to však není možné už jen kvůli tomu, že by měly sanitky problém s cestou do nemocnice,“ uvádí primátor.

Video: Vítězslav Štěpánek
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here