Vedení města se rozhodlo nechat zakopat v příštím roce horkovod U Stadionu. Proč to ale trvalo tak dlouho?

0
1637
Obytná nebo průmyslová zóna? Foto: Roman Zahrádka

Vedení radnice zveřejnilo v rámci dokumentu „Střednědobý výhled města Chrudim 2017 – 2021“ záměr, že nechá v příštím roce zakopat horkovod podél sídliště U Stadionu. Tedy stavbu, která už desetiletí dráždí zdejší obyvatele a která měla být dávno pod zemí. Narušila totiž klidový ráz celého nábřeží a oddělila obyvatele sídliště od řeky nevzhlednou rourou. Navíc za situace, kdy město vyinkasovalo před lety na tuto akci peníze od developera, který nedaleko odsud postavil supermarket Tesco.

Sídliště připomíná spíše průmyslovou než obytnou zónu

„Celé potrubí hyzdí břeh Chrudimky a znemožňuje přístup k řece. Vypadá to tu spíše jako v nějaké průmyslové zóně než v největším chrudimském sídlišti. V žádné civilizované zemi by se totiž nikdy nestalo, aby tak mohutné potrubí bylo vedeno nad zemí v obytné zóně,“ konstatuje městský zastupitel František Pilný (ANO 2011), který investici do této akce jednoznačně vítá a podpoří ji. „Škoda jen, že to trvalo vedení města tak dlouho, zvláště, když má v dozorčích orgánech společnosti Elektrárny Opatovice dlouhodobé zastoupení,“ dodává vzápětí a naráží tím na skutečnost, že se občanům slíbené zakopání horkovodu odkládá už třetí volební období. Pokud k němu U Stadionu skutečně dojde, vrátí se opět mezi zdejší komunikaci a řeku Chrudimku pruh zeleně, který bude muset částečně ustoupit podélnému parkování vozidel. Pruh bude však osazen lavičkami s výhledem na řeku a obnovena by měla být také původní podélná cesta pro pěší a cyklisty.

Všudypřítomný horkovod znemožnil obyvatelům sídliště U Stadionu volný přístup k řece Chrudimce. Foto: Roman Zahrádka
Všudypřítomný horkovod znemožnil obyvatelům sídliště U Stadionu volný přístup k řece Chrudimce. Foto: Roman Zahrádka

Projektů je hodně, některé z nich zůstávají ale uloženy v šuplíku na „věčné časy“

Zakopání horkovodu U Stadionu není pochopitelně jedinou investiční akcí, s kterou počítá „Střednědobý výhled města Chrudim 2017 – 2021“. Z těch zajímavějších lze uvést například revitalizaci zaneseného náhonu v parku Střelnice v roce 2018, dále rekonstrukci smuteční síně a okolí v letech 2018 až 2019, rekonstrukci sportovní haly na Tyršově náměstí v roce 2019 či v pozdějším období, nebo vybudování cyklostezek do Vestce a na Podhůru v roce 2020 nebo později. „Projektů je skutečně hodně. Chtěl bych ale upozornit, po zkušenostech z dřívějška, že jen málokterý z nich se podaří dotáhnout do zdárného konce. Většina z nich totiž zůstává ležet na ´věčné časy´ někde v šuplíku, takže je otázka, co z toho se nakonec zrealizuje,“ uzavírá zastupitel Pilný.

Ještě v první polovině 80. let zde byly vzrostlé stromy, čistá řeka a klidová zóna sloužící občanům. Teď se na břehu rozpíná kovové monstrum, které mohlo být už dávno zakopáno pod zemí. Foto: Roman Zahrádka
Ještě v první polovině 80. let zde byly vzrostlé stromy, čistá řeka a klidová zóna sloužící občanům. Teď se na břehu rozpíná kovové monstrum, které mohlo být už dávno zakopáno pod zemí. Foto: Roman Zahrádka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here