Když nám tráva hnije pod okny aneb Hledejme rezervy a neutrácejme za zbytečnosti

0
3271
Foto: Pavlína Boháčová

Není všechno tak, jak se říká. Přesvědčil jsem se o tom zcela náhodně na chodbě Krajského úřadu v Pardubicích, kde na mě zdejší úředník přátelsky zavolal: „Co tam v té Chrudimi s tou trávou provádíte?“ A jelikož jsem měl ještě chvíli čas, dali jsme se do řeči o tom, co je a není mulčování. A protože to byl odborník na slovo vzatý, trpělivě jsem jeho výklad poslouchal.

Tlející tráva produkuje uhlík, způsobuje alergie, ucpává kanalizaci a množí slimáky

Dozvěděl jsem se například, že neodklizená tráva, pokud je v kupičkách, černá, hnije a zapáchá, protože vytváří nadměrné množství uhlíku, který může být u některých jedinců nejen zdrojem silných alergických reakcí, ale vytváří dokonce velmi příznivé podmínky pro množení slimáků. O mulčování se dá prý hovořit pouze v případě, že jde o poslední seč v roce a tráva nesmí být v kupičkách, ale musí být rovnoměrně rozprostřená po celé zelené ploše, aby půdu doopravdy pohnojila. Neposekaná tráva patří zároveň mezi tři nejhlavnější činitele, které ucpávají v době záplav v sídlišti Na Šancích zdejší kanalizaci, která tak nestačí odvádět valící se vodu.

Foto: Pavlína Boháčová
Foto: Pavlína Boháčová

Někdo, kdo se vydával za odborníka, jím nejspíš není

Co z toho vyplývá? Že nám někdo celou dobu neříkal pravdu anebo se vydával za odborníka a ve skutečnosti jím není, protože to, co je v Chrudimi už více než pátým rokem vydáváno za mulčování (jímž je omlouváno neodklízení posekané trávy), žádným mulčováním není. Alespoň to tvrdí vysoký krajský úředník. A pokud někdo tuto situaci zlehčuje tvrzením, že jde jen o každoroční evergreen chrudimských občanů, měl by se ze své mylné iluze rychle probrat a nešířit v Chrudimi bludy. Jde totiž skutečně o problém, který může alergikům působit vážné zdravotní potíže, a nikoli o rádoby úsměvnou senzaci. On totiž zápach s alergií úzce souvisí.

Proč naši zaměstnanci na radnici nevystačí s tím, co mají na účtu?

Je proto jedině dobře, že se občané hlasitě ozvali a vyrazili na schůzi zastupitelstva. Zatím sice jen docílili dílčího úspěchu v podobě přiznání, že skutečně nejde o mulčování, ale mohou toho dosáhnout ještě víc – například návratu k době, kdy bylo sbírání posekané trávy ve městě ještě normální a nikdo se nevymlouval na to, že nemá na zajištění této služby peníze. Je tedy třeba se ptát, jak naši zaměstnanci na radnici hospodaří a proč nevycházejí s tím, co mají na účtu k dispozici. Zda náhodou někde neutrácejí za zbytečnosti na úkor toho, co občané ke svému životu skutečně potřebují. Měli by tedy nejspíš bez výmluv a nikoli s nechutí hledat rezervy. Přesně tak bych si představoval věcnou debatu na úrovni – bez emocí, obviňování druhých, politických šťouchanců a ve prospěch lidí, kteří tvoří naše město.

Foto: Pavlína Boháčová
Foto: Pavlína Boháčová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here