Skanzen na Veselém Kopci hostí až do září výstavu Mozaika tradiční lidové kultury Pardubického kraje

0
1401
Foto: Soubor lidových staveb Vysočina

Mozaika tradiční lidové kultury Pardubického kraje je název výstavy, kterou si můžete až do 10. září prohlédnout ve skanzenu na Veselém Kopci.

Obyčeje Vodění jidáše, stavění Velikonočního stromu či tradice loutkářství

Představuje významné fenomény lidové kultury, které byly pro svoji jedinečnost zapsány na krajský seznam nemateriální kultury a dodnes se udržují. Možná bude pro návštěvníky překvapivým zjištěním skutečnost, že na území Pardubického kraje se vyskytují obyčeje s názvy Vodění jidáše, stavění Velikonoční stromu a pořádání Velikonočního věnečku nebo významná tradice amatérského loutkářství. Další oblastí, kterou výstava přibližuje, je znalost tradičních řemeslných postupů – například výroby dýmek, dřevěných hraček nebo ručního tkalcovství. „Pardubický kraj oceňuje řemeslníky, kteří ovládají a udržují původní technologie titulem Nositel tradice. Výstava Mozaika tradiční lidové kultury představuje také je. Myslím, že mnozí návštěvníci po zhlédnutí výstavy s překvapením zjistí, že náš kraj se může pochlubit opravdu bohatou, živou lidovou kulturou,“ uvádí etnografka Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

Výstava je každoročně rozšířena o nové fenomény

Výstava Mozaika tradiční lidové kultury Pardubického kraje se každým rokem rozšíří o fenomény, které budou aktuálně na krajský seznam zapsané, a také o řemeslníky, kteří obdrží zmíněný titul.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here