Debata o leťáku se politizuje, a to mě štve, stěžuje si zastupitel Herbst. I přesto všechno má kino „nové“ lavičky

0
916
Lavičky v chrudimském letním kině září novotou. Byly tím jediným, co mohl spolek MaChr v letošním roce v areálu opravit. Foto: Facebook

Spolek MaChr se pustil do další údržby letního kina za Muzeem a několik jeho členů natřelo o víkendu speciální barvou všechny lavičky v areálu. „Bylo nás šest nebo sedm, kteří jsme se na tom v době volna podíleli. Děláme to proto, aby se zde návštěvníci cítili dobře, než naši konšelé rozhodnou o budoucnosti leťáku,“ říká za spolek MaChr chrudimský zastupitel Richard Herbst (ANO 2011).

Letní kino disponuje nejmodernější promítací technikou

Jak dodává, chrudimské letní kino získalo před časem novou digitální promítačku a zařadilo se tak mezi 16 letních kin v České republice, která disponují nejmodernější technikou, jež umožňuje zdejšímu kinu promítat nejnovější filmové hity. Také proto se stále dolaďuje promítací program pro letošní léto, neboť je leťák v Chrudimi schopen zareagovat na filmovou nabídku z týdne na týden a získat světové premiéry, což dříve nebylo možné. „V souvislosti s tím předpokládáme také vyšší návštěvnost a už proto jsme chtěli lidem poskytnout lepší zázemí. Bohužel, limituje nás v tom probíhající oprava břehu řeky Chrudimky, která potrvá až do listopadu, takže je celý břeh rozrýpaný, a můžeme letos v areálu maximálně sekat trávu anebo natírat lavičky,“ pokračuje Herbst.

Nekonečná debata o osudu areálu nebere konce

Městského zastupitele mrzí především nekonečná debata nad dalším osudem letního kina. „Občané Chrudimě se předloni jasně vyjádřili pro zachování leťáku a vůbec přitom nebyla řeč o nějakém parkovišti, na kterém vše vázne. Říká se tomu sice vznešeně nádvoří, ale jde o parkoviště pro desítky aut údajně kvůli kongresové turistice v Muzeu, jemuž by mělo kino ustoupit. Zajímal jsem se proto o obslužnost restaurace Měšťanská beseda a potřeby Chrudimské besedy, která zde působí, a bylo mi řečeno, že jim stačí za Muzeem celkem dvanáct parkovacích míst,“ poukazuje zastupitel.

Takto vypadaly lavičky v chrudimském leťáku před natřením. Foto: Facebook
Takto vypadaly lavičky v chrudimském leťáku před natřením. Foto: Facebook

Prostor za Muzeem není zapotřebí celý vybagrovat

Podle něj jsou teď na stole tři projednávané varianty řešení prostoru za Muzeem. „Dvě z nich prosazuje pan architekt Škarda a třetí je naše. Bohužel, ta naše se rozchází s jeho představami podle zadání, které dostal. Říkáme totiž, že není zapotřebí celý areál vybagrovat a budovat znovu. Stačí ho zrekonstruovat. Máme totiž v kině na poměry České republiky unikátní promítací plátno, které je staticky naprosto v pořádku, což dokládá znalecký posudek, a také kapacita hlediště je dostačující a nepotřebuje zmenšit. Rovněž akustika tohoto prostoru je výtečná a jakýkoli další zásah by ji mohl citelně narušit. Skvělou akustiku našeho kina si například pochvalují královéhradečtí filharmonici nebo další účinkují včetně chrudimských občanů. Nepochopil jsem proto, proč město požaduje další posudek na akustiku areálu. Jediné, co je třeba zmenšit, je promítací kabina, která už nepotřebuje s ohledem na digitální promítačku tolik prostoru,“ pokračuje Richard Herbst.

Existuje mandát pro zachování kina, nikoli pro parkoviště

Podle něj celá debata o budoucnosti letního kina vázne na chybějící komunikaci mezi vedením města, architekty a veřejností, která dala už jednou jasný mandát zachování leťáku a nikoli většímu parkovišti na úkor kina, na kterém trvá radnice. Navíc za situace, kdy došlo kvůli kongresové turistice ke zkapacitnění hotelu Bohemia a u něhož se i přes stávající vleklé potíže počítá s jeho znovuotevřením. Je proto otázkou, zda by se v Chrudimi vedle sebe uživila v budoucnu dvě obdobná zařízení. „Pojďme se o leťáku otevřeně bavit. Štve mě však, že se z věcných problémů dělá v Chrudimi politika. Například pan starosta Řezníček tvrdí, že si na leťáku ohřívám politickou polívčičku. Není to však pravda, protože neusiluji jako on o žádnou placenou funkci na radnici, ale jde mi výhradně o zachování letního kina v Chrudimi. Stejně tak si mě dobírá, že jsem byl u ´veverek´ (Věci veřejné), ale ať si vzpomene, kolika politickými stranami prošel on sám. Pokud se dál povede debata tímto směrem, nemůžeme se v tomto městě nikdy na ničem domluvit, a to mě opravdu mrzí,“ uzavírá Richard Herbst.

A takto se lavičky v leťáku měnily během nátěru. Foto: Facebook
A takto se lavičky v leťáku měnily během nátěru. Foto: Facebook

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here