Chrudimská rada doporučuje partnerství se Znojmem a zdůvodňuje to výměnou zkušeností

0
905

Rada města schválila na svém posledním zasedání, že rozšíří okruh partnerských měst, a navrhla užší spolupráci s jihomoravským Znojmem. Postoupí proto nyní zastupitelům k projednání návrh deklarace obou měst. K prozatím poslednímu setkání delegací Chrudimě a Znojma došlo přitom 30. května v budově chrudimské radnice.

Kontakty začaly na sjezdu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

„Námluvy přetrvávají a chtěli bychom je dokončit pomyslným sňatkem,“ říká znojemský místostarosta Jan Grois, který s sebou tentokrát přivezl do Chrudimě členy znojemské kulturní komise, aby navázal na počáteční kontakty, jež začaly zhruba před rokem na sjezdu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Obě města se totiž pyšní titulem Historické město roku.

Možnost výměny zkušeností v komunální sféře

„Obě města jako města královská máme ambici nalézt společnou řeč v běžných agendách a aktivitách, kterými naše města žijí,“ říká na možné partnerství starosta města Petr Řezníček (SNK ED). Má tím na mysli především konzultace poznatků získaných v komunální sféře a místních samosprávách, výměnu zkušeností v rámci sociální péče, kultury, sportu, vzdělávání, cestovního ruchu, památkové péče nebo volnočasových aktivit mládeže a seniorů.

Jde jen o nákladné výlety za peníze města? Část opozice je o tom přesvědčena

Ačkoliv místostarosta Znojma Jan Grois naznačil, že hlasování o partnerství s Chrudimí projde v jeho městě snadno, nevyloučil zároveň, že se ozvou i hlasy proti. To samé se dá očekávat v Chrudimi. „Myslím, že je rozšiřování počtu partnerských měst zbytečné. Aniž bych chtěl něco shazovat, tak cítím, že to Chrudimi, až na občasné výlety a výdaje s tím spojené, nic podstatného nepřinese. Jako zastupitel už z principu odmítám zúčastňovat se nejrůznějších zájezdů do partnerských měst a říkám, proč mají mít zastupitelé, představitelé města a vybraní lidé výhody na úkor občanů. Něco takového mě zkrátka neoslovuje a žádný efekt v tom nevidím, protože pod pojmem výměna zkušeností se více schovávají výlety než nějaké ´tvrdé´pracovní výstupy,“ říká opoziční zastupitel Petr Lichtenberg (Svobodní).

Video: Kodlc Chrudim
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here