Zastupitelé mají na stole návrh nové sportovní haly. Má to však háček, parkování bude řešeno až výhledově

0
1317
Chrudimi padala stará hala na hlavu a jeho vedení přišlo v roce 2017 s návrhem na výstavbu další haly mezi zimním stadionem a plovárnou. Autorem návrhu je městský architekt Marek Janatka. Foto: z podkladů pro městské zastupitele v Chrudimi

Záměr radnice postavit podle návrhu městského architekta Marka Janatky novou sportovní halu za 200 milionů korun mezi zimním stadionem a plaveckým stadionem vzbuzuje mezi některými místními politiky před jednáním zastupitelstva rozpaky. Zejména s ohledem na výši investice a nevyřešené parkování. „Moderní hala měla v Chrudimi už dávno stát. Otázkou ale je, jestli pro ni bylo vybráno vhodné místo, když zabere celé parkoviště před zimním stadionem,“ pochybuje městský zastupitel František Pilný (ANO 2011).

Jsou dvě haly pro rozpočet města příliš velké sousto?

„Než se totiž postaví parkovací dům místo skate parku, může to klidně trvat dalších deset až patnáct let. V praxi by to znamenalo, že bychom po celou tuto dobu obtěžovali náporem parkujících aut obyvatele nedaleké ulice U Valchy nebo v sídlišti U Stadionu, a to se mi nezdá dvakrát moudré,“ pokračuje zastupitel Pilný. Další opoziční zastupitel Petr Lichtenberg (Svobodní) se zase pozastavuje nad zvažovanou částkou. „Je to hromada peněz, na druhé straně ale potřebujeme standardní prostředí pro sportovce, kluby a sportující mládež. Osobně si myslím, že chyba nastala v momentě, kdy se dřívější reprezentace města rozhodla koupit za symbolickou korunu od Sokola starou sportovní halu na Tyršově náměstí a nadělila nám v podstatě danajský dar, na jehož rekonstrukci nejsou v městské pokladně peníze. Vědělo se to přitom už od začátku. Sokol navíc město vydírá různými požadavky namísto toho, aby platil v hale nájemné stejně jako sportovci. Takhle všechno platí občané. Za současné situace budu proto navrhovat opravit rozumně halu na Tyršově náměstí a nepouštět se zatím do dalších megalomanských akcí, dokud na ně nebudeme mít peníze,“ říká Petr Lichtenberg.

Foto: z podkladů pro městské zastupitele v Chrudimi
Foto: z podkladů pro městské zastupitele v Chrudimi

Zastupitel navrhuje další vhodná místa pro výstavbu

Na rozdíl od něj František Pilný myšlenku na novou halu neopouští, souhlasí však, že investovat přes 100 milionů do rekonstrukce staré haly na Tyršově náměstí a postavit zároveň druhou za 200 milionů, je pro Chrudim doopravdy velké sousto. Upřednostňuje proto novou halu před starou, ale za podmínky, že spolu s její výstavbou bude vyřešeno i parkování. „Souhlasím s tím, že je propojení městských sportovišť dobrá myšlenka. Líbí se mi totiž funkčnost tohoto záměru. Pokud ale nebude od začátku kde parkovat a budeme se spoléhat na okolní kapacity pro parkování, pak je to špatně. Jestliže nemáme na komplexní řešení nové sportovní haly dostatek peněz, hledejme v městských areálech vhodnější místo, které by nám umožnilo od začátku i parkování. Osobně bych ho viděl na jedné z travnatých ploch letního stadionu. V krajním případě pak na nedalekém městském pozemku vedle obchodního domu Tesco, který byl v minulosti určen pro silniční zkratku na Slatiňany. Za situace, kdy ŘSD finišuje s přípravami stavby druhé etapy obchvatu a tato zkratka včetně přemostění přes železniční trať by nás přišla na dalších 40 milionů, považuji tento záměr i z dlouhodobého hlediska za nereálný a bylo by dobré jej revidovat ve prospěch nové sportovní haly,“ uvádí František Pilný. „Pak je tu ještě jedna možnost. Změnit konečně po letech řízení města a bude dost peněz i na parkovací dům za novou sportovní halou a zimním stadionem a na další záměry a projekty,“ uzavírá s úsměvem městský zastupitel.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here