Dvě fotopasti a skrytá kamera pomohly strážníkům dopadnout na chrudimském hřbitově U Kříže zlodějku

0
1110
Foto: Pixabay.com

Chrudimští strážníci si připsali na své konto další úspěch. Po dopadení pachatelů házejících po lidech z jedoucího vozidla kelímky s hořčicí odhalili nyní ženu, která opakovaně kradla na hřbitově U Kříže ve Škroupově ulici.

Ztrácely se dokonce hračky z hrobu malé dívky

Celý případ je zajímavý zejména tím, že na odhalení pachatelky pracovali strážníci déle než tři měsíce. Smutným faktem je, že věci se pravidelně ztrácely také z hrobu malé dívky. „Brát z hrobu zesnulé malé holčičky hračky dané sem na památku naše strážníky ještě víc rozhořčilo, ale také je o to víc motivovalo odhalit tak cynickou osobu a předat ji k potrestání. Za uvedenou dobu zhlédli strážníci neuvěřitelných třicet sedm tisíc fotografií pořízených nastraženou fotopastí,“ připomíná místostarosta Miroslav Tejkl (ČSSD), který je ve městě zodpovědný za sociální problematiku, prevenci a Městskou policii Chrudim.

Zlodějka se snažila chovat na hřbitově nenápadně

Případem se strážníci začali zabývat na základě opakovaných stížností týkajících se krádeží z výše uvedeného hřbitova. Ve spolupráci s jednou z poškozených zvolili vhodné místo pro fotopast, která poté několik měsíců sledovala dění na hřbitově. Po dobu, kdy byla fotopast nainstalována, došlo na hřbitově ke dvěma krádežím. Podrobným zkoumáním pořízených fotografií byla z těchto krádeží vytipována podezřelá žena. Při své činnosti se zaměřovala zejména na drobné ozdobné předměty či květiny, které vytrhávala ze záhonů a truhlíků, popřípadě je odnášela rovnou i s květináči. Na hřbitově se snažila pohybovat velmi nenápadně. V některých případech dokonce předstírala péči o hrobová místa, na nichž zalévala květiny a ometala náhrobní desky. Strážníci však jednání ženy prohlédli a před několika málo dny ji zadrželi přímo na hřbitově, poté co opět odcizila několik ozdobných předmětů a květin.

Žena byla přistižena přímo při krádeži. Ke svým činům se doznala

„K dopadení zde pomohlo rozklíčování jisté pravidelnosti návštěv ženy na hřbitově, a tak šli v inkriminovaný den strážníci takříkajíc najisto,“ říká vrchní strážník Lukáš Dvořák. Ženu na hřbitově sledovalo několik strážníků společně s asistentem kriminality a pachatelku nespustili z očí. K dokumentaci jejího jednání byly použity dvě fotopasti a videokamera, a na záznamech je pachatelka zachycena přímo při krádeži. Při následném podání vysvětlení se žena ke krádežím doznala. „Dokonce projevila i určitou lítost. Do jaké míry bylo však její chování účelové, je otázkou,“ zamýšlí se vrchní strážník. Celý případ byl městskou policií podrobně zadokumentován a společně se všemi důkazy postoupen k dořešení přestupkové komisi. „Nezbývá, než doufat, že tento případ odradí ostatní potenciální pachatele, které čas od času napadne krást na místních hřbitovech,“ dodává vrchní strážník Dvořák.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here