Chrudim připravila letos už druhý balík peněz pro žadatele o sportovní a kulturní dotace. Opozice je proti

0
1911
Opozice v městském zastupitelstvu poukazuje, že jedněmi z těch, na které radnice s dotacemi pravidelně nezapomíná, je fotbalový klub MFK Chrudim. Přičítá to zejména angažovanosti místostarosty Jana Čechlovského v tomto klubu. Foto: Kodl Cr

Od čtvrtka 10. srpna až do konce měsíce bude možné podávat Odboru školství, kultury, sportu a památkové péče MěÚ Chrudim žádosti o poskytnutí kulturních a sportovních dotací z prostředků městské pokladny. Město přitom vyhlásilo pro zájemce možnost získat finance na podporu sportovních a kulturních akcí letos už podruhé. Ostatně na jednom z letošních zastupitelstev přislíbil zajistit další peníze pro tyto žadatele neuvolněný místostarosta Jan Čechlovský (ODS).

Svobodní: zastavme dotace pro soukromé pořadatele

Způsob přidělování peněz z městské pokladny sportovcům a pořadatelům kultury v Chrudimi tvrdě kritizuje opozice v městském zastupitelstvu. Například Josef Káles mladší (Svobodní) je pro úplné zrušení těchto dotací a stejného názoru je i jeho kolega Petr Lichtenberg z téže strany. Svobodní se shodují na tom, že si sportovní kluby a soukromí pořadatelé kultury mají shánět peníze na svou činnost sami a nemají svými žádostmi zatěžovat už tak napjatý městský rozpočet.

František Pilný: dotace jsou směšně nízké, až nedůstojné

Další z kritiků finanční politiky města, zastupitel František Pilný (ANO 2011), zase poukazuje na směšně nízké, až nedůstojné částky, které žadatelé od města dostávají. Na všechny se přitom už roky nedostává, zatímco na některé žadatele pravidelně ano. Pilný proto navrhuje pamatovat pokud možno na všechny bez rozdílu a nalézt v městském rozpočtu rezervy na úkor zbytných investic.

Chybí peníze proto, že se s nimi neefektivně nakládá?

„Město neúčelně investuje do některých projektů, o nichž se už dopředu ví, že jsou za současné situace nerealizovatelné a postupem času ztrácí na aktuálnosti. Je to například projekt nové sportovní haly na Tyršově náměstí, kde nám proletěly oknem statisíce za nedokonalou studii,“ říká Pilný kriticky právě na adresu Čechlovského, který byl garantem této studie. Dodatečně se u ní totiž zjistilo, že opomněla na všechny sporty, které se v hale na Tyršově náměstí dlouhodobě provozují. Je tudíž zralá k přepracování. „Požádal jsem proto o převod části peněz, které má k dispozici Odbor územního plánování a regionálního rozvoje MěÚ Chrudim, protože nejsem přesvědčen, že je všechny účelně využívá. Bohužel, koalice v zastupitelstvu na této sporné praxi trvá a dál umožňuje neefektivní nakládání s městskými penězi. Proto se nedivme, že se nedostává na všechny, a pokud snad na některé ano, že jsou dotace směšně nízké a nic neřešící,“ uzavírá František Pilný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here