Pardubice pohrozily rodičům pětiletých dětí, které nejsou přihlášeny k předškolní výchově, pokutou

0
604
Foto: Pixabay.com

Rodiče, kteří nedali zapsat své pětileté děti do mateřské školy, mohou během srpna očekávat dopis od pardubické radnice. Město je jím upozorní na opomenutí zákonné povinnosti. Stát totiž od 1. září letošního roku novelou školského zákona zavádí vedle povinné školní docházky nově i povinnou předškolní docházku pro děti, které v následujícím školním roce nastupují do základní školy.

K předškolní výchově nebylo zapsáno 90 dětí

„V Pardubicích nebylo na jaře do mateřských škol zapsáno 90 pětiletých dětí. Rodičům, kteří dítě k předškolní výchově nepřihlásí, hrozí ve správním řízení pokuta. My ale nechceme rodiče sankcionovat, chceme je nejprve upozornit na novou zákonnou povinnost. Proto je v nejbližších dnech oslovíme a na jejich opomenutí upozorníme,“ říká náměstek primátora zodpovědný za školství Jakub Rychtecký (ČSSD).

Ve třech obvodech je hlášeno 900 pětiletých dětí

Pardubice jsou rozděleny na tři školské obvody, v nichž je trvale hlášeno více než 900 pětiletých dětí. Podobně jako v případě zápisu do základních škol poskytuje podle novely školského zákona obec seznamy dětí s trvalým pobytem v příslušném školském obvodu školám mateřským. Ty mohou samozřejmě přijmout i dítě z jiného školského obvodu v případě volné kapacity. Kolik pětiletých dětí do mateřských škol v září skutečně nastoupí, bude jasné až s počátkem školního roku.

Za přestupek může být uložena pokuta až pět tisíc korun

„Rodiče mají povinnost dítě do mateřské školy zapsat. Při zápisu si ale mohou vybrat z několika variant. Zákonem je docházka do mateřské školy stanovena na minimálně čtyři hodiny denně, pět dní v týdnu. Ale podobně jako v případě školní docházky má rodina možnost, pokud pro to má důvod, zvolit pro dítě formu individuálního vzdělávání. Má pak ale také povinnost dítě do své spádové mateřské školy přihlásit a přijít tam s ním na ověření připravenosti dítěte na vstup do školy,“ upozorňuje náměstek Rychtecký. „Pokud ale zákonný zástupce dítě k povinnému předškolnímu vzdělávání nepřihlásí, dopustí se přestupku a může mu být uložena pokuta do výše pěti tisíc korun,“ dodává s tím, že účelem zavedení povinné předškolní docházky je příprava dítěte na změny, které s nástupem do školy přicházejí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here