Pardubice daly do kultury rekordních 6,5 miliónu a přesto vypisují další kulturní granty za 450 tisíc korun

0
1756
Foto: Magistrát města Pardubice - tiskový úsek

Město Pardubice vypisuje tři nové tematické granty z Programu podpory kultury. Jejich prostřednictvím mohou fyzické i právnické osoby čerpat dotace na projekty věnované paměti místa a historii města Pardubic, nebo projekty věnované literární a ediční činnosti pardubických občanů. Grant na vybavení pro kulturní činnost má pomoci uskupením věnujícím se kulturní činnosti mládeže.

Kultura bývá oproti sportu nazývána Popelkou

„Občas slýchám, že oproti sportu je kultura v Pardubicích Popelkou. To ale musím odmítnout, stejně jako jsme městem sportu, jsme i městem kultury. Vedle mnohamilionových výdajů například na pardubické divadlo či komorní filharmonii, letos z Programu podpory kultury rozdělujeme rekordních téměř 6,5 miliónu korun. Většina je již vyčerpána,“ říká primátor Pardubic Martin Charvát (ANO 2011). „Program pro podporu literární tvorby a ediční činnost stejně jako program pro projekty zabývající se pamětí místa a historií Pardubic posilují vztah a pocit sounáležitosti obyvatel Pardubic se svým městem,“ dodává primátor Charvát.

Podpora literární tvorby, přednášek nebo výstav

„Z rezervy Programu podpory kultury jsme uvolnili částku 450 tisíc na tři tematické granty, které se osvědčily v minulých letech. Největší částka je určena na vybavení pro kulturní činnost, kde rozdělíme mezi žadatele 250 tisíc korun. Chceme tím pomoci kulturním spolkům, které někdy jen obtížně doplňují potřebné vybavení nebo se na něm musejí podílet například rodiče. Z toho grantu můžeme přispět například dětským souborům na pořízení kostýmů nebo taneční skupinám na dovybavení studia,“ vysvětluje náměstek primátora pro kulturu Jakub Rychtecký (ČSSD) s tím, že na projekty zabývající se pamětí místa a historií našeho města je ve výzvě k dispozici celkem 100 tisíc korun, stejně jako na podporu literární tvorby a ediční činnosti pardubických občanů či přednášky, symposia a doprovodné výstavy věnované literatuře.

Letos lze podat žádosti od 11. do 20. září

V minulých letech díky takovýmto grantům v Pardubicích vznikl například projekt Pardubický Slavín, mapující hroby významných osobností v Pardubicích, vyšel almanach připomínající 120. výročí postavení evangelického kostela v Pardubicích, publikace Alva Hajn Práce na papíře či Pardubické pověsti v komiksech. „Myslím si, že je naší morální povinností alespoň touto formou motivovat občany k projektům, které utváří paměť našeho města, stejně tak prostřednictvím těchto grantů podněcovat i k místní literární činnosti,“ doplňuje náměstek Rychtecký. Letošní žádosti o dotace ze všech tří grantů mohou právnické i fyzické osoby vyvíjející činnost v kulturní oblasti na území města Pardubic podávat od 11. do 20. září 2017. Konkrétní podmínky vypsaných tematických grantů jsou k dispozici na webových stránkách města v sekci dotace a granty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here