Skončila rekonstrukce fasády na chrudimském Muzeu. Dostala okamžitě přezdívku „béžová myš“

0
1014
Foto: Kodl Cr

Snaha radnice vrátit historickým budovám jejich původní vzhled se zatím nesetkává s přílišným pochopením občanů města. Alespoň v případě nové fasády na budově Muzea, která mnohým připadá smutná a fádní. Vyplývá to z prvních ohlasů na internetu.

Z krásné stavby je prý podle občanů tuctový barák

Kolem nového vzhledu Muzea se strhla například obsáhlá diskuze na facebookovém profilu Aktuálně z Chrudimska, která nenechala na nově zrekonstruovaném objektu doslova nit suchou. „Nějak se mi to nelíbí. Něco je tam špatně,“ napsala Soňa Škodová, a vzápětí se k ní přidali i další spoluobčané. „Z krásné stavby je tuctový barák. Proč?“ ptá se například Helena Padyšáková. „Fádní a nezajímavé, taková ´béžová myš´ mezi domy…,“ nebo „Dneska jsme s kamarádkou konstatovaly, že je to hrozná fasáda. Podle mě se vůbec nepovedla,“ doplnily hned komentář Heleny Padyšákové Lucie Kopišová a Marcela Dolanová. „Barva vůbec není hezká, proč se neudělaly stejné odstíny jako na budově vpravo?“ připojuje další dotaz Andrea Marchal. V diskuzi zazněl i další postřeh, který se však netýkal nové fasády, ale vstupních dveří do budovy Muzea. „Ještě jsem to neviděl na vlastní oči, ale ze snímku soudím, že došlo k jakémusi zakrytí vchodových dveří z obou stran hlavního vchodu. Proč a kvůli čemu? Nebylo by lepší naopak zprovoznit všechny vchody? Většina z vás bude vědět, jak se do budovy ´pohodlně´ vstupuje jedněmi dveřmi při větších návštěvách, jako jsou koncerty, plesy nebo vánoční trhy,“ upozorňuje Roman Dostál Senior.

Dřívější podoba fasády Muzea se občanům vesměs zamlouvala více.  Foto: Kodl Cr
Dřívější podoba fasády Muzea se občanům vesměs zamlouvala více. Foto: Kodl Cr

Do původního „kabátu“ se vrací také nová radnice na Resselově náměstí

Radnice nechala novou fasádu Muzea zhotovit na základě restaurátorského průzkumu, podle kterého byl plášť této významné chrudimské budovy původně jednobarevný. Jak pro média uvedl tiskový mluvčí radnice Aleš Prokopec, vedení města se snažilo současnou rekonstrukcí vrátit historickému objektu po předchozích nekoncepčních úpravách jeho původní ráz a stylovou čistotu, podobně jako nyní v případě budovy nové radnice na Resselově náměstí. Také v tomto případě bude historickému dvojdomu navrácena původní fasáda a bohatě zdobené průčelí opatřeno do konce října kopiemi šesti dekorativních váz, jež zde v minulosti byly. Město je nechalo zhotovit na základě dochovaných fotografií.

Rovněž fasáda budovy nové radnice na snímku vlevo brzy změní svoji podobu.  Foto: Roman Zahrádka
Rovněž fasáda budovy nové radnice na snímku vlevo brzy změní svoji podobu. Foto: Roman Zahrádka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here