Dobrá zpráva! Letní kino v Chrudimi dosahuje dvojnásobně vyšší návštěvnosti, než je celorepublikový průměr

0
2581
Vyprodané letní kino v Chrudimi během loňského léta. Foto: Bioleťák Chrudim

Lidé si našli cestu zpátky do letního kina za Muzeem. Sezóna ještě neskončila a už jich do tohoto areálu přišlo zhruba tři a půl tisíce. A to přitom radnice chtěla ještě nedávno nechat celý areál srovnat se zemí. „Jsem nadmíru spokojen,“ říká dramaturg chrudimského letního kina Jan Axmann.

Při premiéře Svěrákova filmu se nedostávalo laviček

Právě on má lví podíl na tom, že se podařilo „leťák“ digitalizovat a že může promítat absolutní novinky prakticky ze dne na den. Jako trefa do černého se to ukázalo například při premiéře Svěrákova filmu Po strništi bos, během kterého bylo po letech v letním kině zase vyprodáno. „Bohužel, laviček ubylo. Troufám si odhadnout, že by jinak přišlo 500 až 600 diváků. Takhle jich spousta odešla s nepořízenou, protože si neměli kde sednout, a my tak mohli uspokojit pouze 350 návštěvníků. Na druhou stranu je ale třeba dodat, že takto silný český film přichází do kin jednou za dva až tři roky,“ dodává Axmann.

V době krize chodilo do leťáku maximálně třináct lidí

Podle statistik, které má k dispozici, navštěvuje průměrně jedno představení v kinech České republiky 30 až 33 lidí. „My máme v současnosti v průměru 60 lidí na jedno představení, což je takřka dvojnásobek. Nemohu tomu ani uvěřit. Začínali jsme od nuly,“ neskrývá Axmann radost. Během první sezóny, kdy letní kino začal provozovat spolek MaChr, navštěvovalo leťák průměrně 22 diváků a návštěvnost se přitom bez větší finanční podpory postupně zvyšuje. V době, kdy letní kino prožívalo krizi, sem totiž chodilo v průměru maximálně 13 lidí, přičemž mělo tendenci k ještě nižší návštěvnosti.

Během premiéry Svěrákova filmu Po strništi bos byl chrudimský leťák po letech zase vyprodán k prasknutí. Foto: Letní kino Chrudim
Během premiéry Svěrákova filmu Po strništi bos byl chrudimský leťák po letech zase vyprodán k prasknutí. Foto: Letní kino Chrudim

Kino nebo další sterilní park? Dramaturg v tom má jasno

A jak to vidí Jan Axmann do budoucna? „Ukazuje se, že má letní kino v Chrudimi opodstatnění a že se tato skutečnost rozchází s představami těch, kteří by místo něj rádi udělali ve městě další sterilní park. Potěšitelné proto je, že město přestalo o zrušení letního kina uvažovat a ustoupilo i v požadavku na počet parkovacích míst, jichž požaduje sedmadvacet. Je tedy pravdou, že by chtělo leťák zmenšit, všechno je ale stále v jednání a není nic hotového. Pořád je nálada jednat, a to mě těší. Nikdo si totiž za současné situace nedovolí tvrdit, že je letní kino přežitek a že do Chrudimi nepatří. Doba, kdy hrozilo, že bude kino úplně zrušeno nebo výrazně zredukováno, je naštěstí za námi,“ věří dramaturg Axmann.

Chrudim, Hrochův Týnec, Heřmanův Městec. Všude je plno diváků

Letní kina zažívají podle všeho v posledním období velký boom. Fungují nejen v Chrudimi, ale i ve Slatiňanech, Hrochově Týnci, Heřmanově Městci nebo Pardubicích a všude bývá plno. „Slatiňany nejsou klasický případ, protože tam zajíždí putovní kino. Všude jinde jsou ale letní kina samozřejmostí a mají po celé léto vysokou návštěvnost. Je úžasný, že se to týká také areálu v Chrudimi, v němž se vedle promítání koná i spousta dalších akcí. Úžasné také je, že vlastníme digitální projekci a nejde o žádnou zápůjčku. Nyní je to už úplně jiná písnička než na začátku,“ uzavírá Jan Axmann.

Provoz letního kina v Pardubicích dotuje pardubický magistrát ročně částkou 600 tisíc korun. Foto: Magistrát města Pardubice - tiskový úsek
Provoz letního kina v Pardubicích dotuje pardubický magistrát ročně částkou 600 tisíc korun. Foto: Magistrát města Pardubice – tiskový úsek

Věřil jsem letnímu kinu od začátku, říká zastupitel města

Velká zásluha na zachování chrudimského letního kina za Muzeem se připisuje i městskému zastupiteli za ANO 2011 Richardu Herbstovi. „Věřil jsem od začátku, že se nám podaří letní kino přivést zase k životu. Kdybych tomu nevěřil, tak bych tu na stará kolena netrávil svůj veškerý volný čas a mohl jsem mít prázdniny jako každý druhý. Jediné, co mě mrzí, jsou občasné poznámky některých Chrudimáků, že raději jezdí do leťáku v Pardubicích, protože je to tam zadarmo. Neví už ale, že Pardubice dotují ročně provoz leťáku částkou 600 tisíc Kč, takže za ně město zaplatí vstupné prostřednictvím rozpočtu. Nestěžuju si ale a mám z vysokých návštěv v letním kině opravdu velkou radost,“ tvrdí Richard Herbst.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here