Bývalý chrudimský preventista kriminality a šéf skutečských strážníků Jiří Stuna skončil ve vězení

0
2426
PhDr. Jiří Stuna (na snímku vpravo) poskytoval v Chrudimi ještě donedávna psychoterapeutické služby. Foto: z archivu Jiřího Stuny

Bývalému chrudimskému preventistovi kriminality a vrchnímu strážníkovi Městské policie ve Skutči Jiřímu Stunovi se od základů změnil život. Nejenže se odstěhoval z chrudimského sídliště Na Větrníku do Skutče, kde zrekonstruoval starší rodinný dům, a dal poté sbohem i Pirátské straně, jíž několik let šéfoval v Pardubickém kraji, musel ale především vysvléknout uniformu strážníka.

Bylo toho už moc a chtělo to změnu, říká bývalý strážník

Důvodem byla jeho výpověď. „Po letech u městské policie jsem se cítil vyhořelý. Navíc jsem vystudoval vysokou školu a chtěl jsem ji ještě během svého produktivního života uplatnit. To byl tedy hlavní důvod k tomu, že jsem ve Skutči podal výpověď a rezignoval na funkci vrchního strážníka,“ říká pro Noviny Chrudim Jiří Stuna. Jak vzápětí dodává, důvodů však bylo víc. „Vedle toho jsem vyučoval na Gymnáziu Suverénního řádu Maltézských rytířů ve Skutči a vedl psychoterapeutickou poradnu v Čáslavské ulici v Chrudimi. Prostě, bylo toho na mě v jednu chvíli moc a proto jsem se rozhodl pro změny ve svém životě,“ pokračuje Stuna.

Stuna buduje v Pardubicích nový terapeutický projekt

A kde nyní Jiří Stuna působí? „Pracuji jako psychoterapeut v pardubické věznici, kde mám na starosti odsouzené mladistvé, přicházím zde ale do styku i s dospělými. Momentálně tady pomáhám vybudovat projekt včelaření. Jde o jistou formu terapie pro odsouzené, kteří se na práci s včelami mnohému naučí. Naplno začne tento projet v Pardubicích fungovat od jara,“ tvrdí Jiří Stuna, který je včelařem v osobním životě už čtvrtým rokem.

S Piráty se Jiří Stuna názorově rozešel v otázce migrační vlny.  Foto: z archivu Jiřího Stuny
S Piráty se Jiří Stuna názorově rozešel v otázce migrační vlny. Foto: z archivu Jiřího Stuny

Pirátská strana je už minulostí. Od té doby jsem nestraník

Jiří Stuna se do povědomí chrudimské veřejnosti nejvíce zapsal jako neúnavný hledač pravdy a spravedlnosti ve fungování lidské společnosti. Proto se také angažoval v Holešovské výzvě a vedl početnou demonstraci před Východočeským divadlem v Pardubicích. Osobně se cítil zklamán polistopadovým vývojem v České republice a zejména poměry v české politice. To byl také důvod, proč později vstoupil do Pirátské strany, kde to dotáhl až na krajského šéfa v Pardubickém kraji a bezpečnostního experta strany, jež se distancuje od prokorupčních politiků a zákulisního lobování. „Právě s ohledem na to, že jsem byl bezpečnostním expertem této strany, nemohl jsem se ztotožnit s většinovým názorem Pirátů a Zelených, kteří spolu úzce spolupracují, že je třeba přijímat migranty stejným způsobem, jak se to v současnosti děje v západní Evropě. Podle mě to představuje pro naši zemi velké bezpečnostní riziko a proto jsem se rozhodl z Pirátské strany vystoupit a od té doby jsem nestraník,“ vysvětluje Jiří Stuna.

Podporuji názory našeho pana prezidenta Miloše Zemana

A proč kandidujete za Stranu práv občanů (SPO), kteří měli dříve také přídomek Zemanovci? „Z jednoho prostého důvodu, který vychází z toho, co už jsem tu výše řekl. V Poslanecké sněmovně by měla v budoucnu fungovat alespoň jedna strana, která bude současného pana prezidenta podporovat. Miloš Zeman je totiž znám svými jasnými názory na migraci, jež se naprosto slučují s mou odborností. Proto jsem se rozhodl jako nestraník, opět to zdůrazňuji, vstoupit na kandidátku SPO a názory našeho pana prezidenta podpořit,“ argumentuje Stuna.

Prosadil přímé přenosy ze zastupitelstva na internetu a kontrolu problémové firmy

Jak ale vzápětí dodává, svoji roli spatřuje do budoucna především v komunální politice, v níž se angažoval už v Chrudimi. Právě tady se v řadách Pirátů úspěšně domohl toho, že musely být veřejnosti umožněny i přes počáteční odpor vedení chrudimské radnice přímé přenosy z jednání městského zastupitelstva na internetu. Stejně tak mu byla umožněna i prohlídka objektu firmy Penta v Píšťovech, který ohrožoval svým skladem nebezpečných chemikálií město a jeho občany. „Věřím, že si mnozí politici v Chrudimi v souvislosti s mých odchodem z města oddychli. Získal jsem tu však cenné zkušenosti, které mohu nyní uplatnit ve Skutči. Zejména poté, co se v tomto městě vyměnilo vedení a nekvalifikované názory mají navrch nad těmi odbornými. Právě tohle by mohla být parketa pro mne,“ uzavírá Jiří Stuna.

Naposledy bylo možné Jiřího Stunu na Chrudimsku vídat v roli vrchního strážníka Městské policie ve Skutči.  Foto: z archivu Jiřího Stuny
Naposledy bylo možné Jiřího Stunu na Chrudimsku vídat v roli vrchního strážníka Městské policie ve Skutči. Foto: z archivu Jiřího Stuny

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here