Když se debata o parkovišti před hotelem Bohemia vleče aneb Ubytovna pro uprchlíky na dohled

0
2837
Rekonstrukce komunikace se dotkne i kruhové křižovatky u hotelu Bohemia. Foto: Roman Zahrádka

Firma Homa holding vedení města vzkázala, že z hotelu Bohemia nebude už hotel, pokud nepřistoupí na návrh nadzemního parkoviště před objektem. A basta! Alespoň to napsal redaktor David Půlpán z MfDnes po rozhovoru s jednatelem firmy Jiřím Mařasem. Je to právě on, kdo argumentuje dvouletým neúspěšným vyjednáváním s radnicí o zrušení původního záměru na dvoupodlažní parkoviště, jehož výstavbu výrazně zkomplikoval archeologický nález židovských rituálních lázní před hotelem. Firma navíc přišla vinou vyšetřování pokusu o dotační podvod o evropskou dotaci a navrhuje proto namísto původního konceptu znovu kompromis – rozšířené nadzemní parkoviště. Na víc prý už nemá peníze.

Městská rada k návrhu firmy Homa holding mlčí

Do modernizace hotelu bylo totiž podle Mařase investováno odhadem 35 milionů, zhruba stejně vysoká částka bude zapotřebí k dokončení prací a znovuzprovoznění objektu. Pokud by mělo dojít i k výstavbě podzemního parkoviště, přijde to na dalších 34 milionů korun, zatímco nadzemní parkoviště zhruba o stejné kapacitě vyjde maximálně na osm milionů. Na tak vysoké investice si prý hotel Bohemia podle mínění společnosti nikdy nevydělá a firma je označila za nerozumné. Městská rada ale k návrhu firmy mlčí.

Problematický nález archeologů a nový majitel hotelu

Je jasné, že takový stav věci nemůže trvat donekonečna a že musí vyústit v nějaké řešení. Na jedné straně firma, která objekt hotelu vlastní, trvá na tom, že nechce doplácet na nález archeologů z vlastní kapsy, na straně druhé zase město nechce ustoupit od původní dohody na dvoupodlažní parkoviště, na které poskytlo za výhodný pronájem vlastní pozemek a dotaci. Pro leckoho možná patová situace. Je však třeba ji řešit a vzít v úvahu nové skutečnosti. Jde nejen o problematický nález archeologů, ale třeba také o to, že se od doby podpisu smlouvy s městem změnil majitel firmy Homa holding, kterým je pražská společnost Bazcom, jež se specializuje na vymáhání pohledávek a řešení ekonomicky problematických situací.

Pronajatý městský pozemek před hotelem zarůstá už čtyři roky lebedou a pokud se obě strany nedohodnou, ještě nějaký čas zarůstat budou. Foto: Roman Zahrádka
Pronajatý městský pozemek před hotelem zarůstá už čtyři roky plevelem a pokud se obě strany nedohodnou, ještě nějaký čas zarůstat bude. Foto: Roman Zahrádka

Vstoupil do hry o hotel Bohemia developer Milan Kušta?

Možná i proto si dovolila firma naznačit, že do hry o hotel vstoupila konkurence, jejíž zájmy, nikoli občanů, teď mají hájit někteří zastupitelé města. Článek redaktora Půlpána dokonce označuje za dotyčného konkurenta chrudimského developera Milana Kuštu, který se v minulosti nikdy netajil tím, že chce v Chrudimi provozovat hotel (viz jeho plány na Resselově náměstí). Ostatně, má s firmou Homa holding podobnou minulost. Byl totiž v minulých letech také vyšetřován policií, a jeho možným podvodem s pozemky v dnešní průmyslové zóně Západ, které pak prodal městu za mnohonásobně vyšší cenu, se zabýval i soud, avšak vina mu nebyla na rozdíl od představitelů společnosti Homa holding nikdy prokázána. Od té doby se ale také nikdy nezbavil nálepky muže, který má být údajně napojen na některé místní politiky, jejichž prostřednictvím prosazuje v Chrudimi svoje developerské zájmy. A právě s touto kartou firma Homa holding nyní hraje.

Prorocká Málkova slova o ubytovně pro uprchlíky?

Ať už je situace jakákoli, bude zajímavé kauzu sledovat. Může mít i překvapivé rozuzlení. Má se jí mimo jiné zabývat i městské zastupitelstvo, kde se zejména opozice přiklání k názoru, že je třeba hotel Bohemia co nejdříve otevřít i za cenu nadzemního parkoviště. Obdobně smýšlí i část sociálních demokratů. Vidina slibu, že bude v takovém případě hotel otevřen do 18 měsíců, je totiž lákavá. Na druhé straně zaznívají ale z koalice pochybnosti o slibech firmy a její zástupci trvají na dodržení uzavřené smlouvy. Bez ohledu na nové okolnosti. Firma Homa holding však neskládá ruce do klína. Provede v tomto týdnu městské zastupitele objektem a chce jim vysvětlit svoje záměry. Pokud se jí prý nepodaří zastupitele přesvědčit, vyčká na výsledek komunálních voleb v příštím roce. A pokud nezíská podporu ani v novém zastupitelstvu, promění hotel na jiné zařízení. Bez parkoviště nemůže totiž hotel fungovat. Kdo ví, třeba se nakonec ukážou slova místostarosty Romana Málka o proměně hotelu na ubytovnu pro uprchlíky jako prorocká :-). Pak je ale třeba mít na paměti, že v takovém případě doplatíme na neústupnost obou stran všichni.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here