Když se chceme zbavit leťáku na úkor Klášterních zahrad, s nimiž nás nepojí žádný vztah

0
1690
Vyprodané letní kino v Chrudimi během loňského léta. Foto: Bioleťák Chrudim

Návštěvnost letního kina v Chrudimi překročila letos dvojnásobně celorepublikový průměr. Jednou dokonce ani nebylo schopno (při srpnové premiéře filmu Jana Svěráka Po strništi bos) uspokojit poptávku Chrudimáků, kteří tak museli odcházet z areálu s nepořízenou kvůli nedostatku laviček ve velkém počtu domů. Mimořádný zájem o letní kina je mimo jiné také v Pardubicích, Heřmanově Městci, nově i v Hrochově Týnci nebo Slatiňanech. Zkrátka a dobře, letní kina zažívají renesanci.

Další sterilní park nebo pokračování leťáku?

Přiznám se bez mučení, že jsem zpočátku oživení „leťáku“ také příliš nevěřil, leč čísla jsou nyní jasná a nezvratitelná. Už čtvrtým rokem jde návštěvnost v Chrudimi vytrvale nahoru. Chtělo to jen změnu koncepce, investici do digitální technologie umožňující promítat absolutní novinky a větší zapálení pro věc, než tomu bylo v minulosti. I přes tento úspěch a zvýšený zájem diváků se však v Chrudimi stále nepřestává uvažovat (a v zákulisí jednat) o omezení kapacity letního kina ve prospěch parkoviště nebo dalšího „sterilního“ parku. Těch je však ve městě přehršel a jejich údržba vychází městskou pokladnu na nemalé peníze, zatímco „leťák“ udržují nadšenci zdarma a ve svém volném čase. Pro město je to tedy výhodná investice.

Sobecky, možná i zištně, bez ohledu na názor většiny

V Chrudimi se přitom už roky vášnivě diskutuje o tom, že jsou úvahy o „okleštění“ letního kina spojeny ve skutečnosti s ekonomickými zájmy jednotlivců, které se snaží někteří současní i dřívější politici v Chrudimi prosadit stůj co stůj. Sobecky, možná i zištně, bez ohledu na názor většiny. Dokonce kvůli tomu vytrvale masírují veřejné mínění a vydávají tento prostor za jediný možný k parkování v centru města spolu s travnatou plochou před hotelem Bohemia a nákladným projektem parkovacího domu v Moravově zahradě, na který Chrudim ještě desítky let nedosáhne.

Proč brát lidem to, co jim přirostlo k srdci?

Co říct závěrem? Ano. Parkování v Chrudimi stojí za houby. Nelze však řešit tento problém proti vůli lidí, kteří nechtějí nechat srovnat se zemí areál, který si zamilovali. Ať už pro svou polohu, romantické prostředí nebo skvělou akustiku. Odmítají šidítko v podobě vcelku fádních a nudných Klášterních zahrad, s nimiž je nepojí žádný vztah. Také bych nechodil tam, kde bych se necítil dobře. Tak proč nutit Chrudimáky k něčemu, co je jim cizí, a brát jim to, co jim přirostlo k srdci!? To už není komunální politika ani demokracie, jen sprostý diktát těch, kteří se jej snaží, byť skrytě, prosadit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here