Občané Slatiňan se rozhodli v anketě přestavět bývalý Kabeláčův mlýn na kulturní centrum. Radnice jim vyšla vstříc

0
1172
Bývalý Kabeláčův mlýn nedělá městu Slatiňany zatím dobrou reklamu. Radnice se chce proto pustit do jeho přestavby. Foto: Město Slatiňany

Město Slatiňany se rozhodlo na základě výsledku ankety s občany přestavět bývalý Kabeláčův mlýn pod zámkem na multikulturní zařízení. V budoucnu by se tak měl tento historický objekt proměnit na centrum veškerého kulturního dění ve městě. Měl by například disponovat sálem pro 200 lidí, knihovnou, informačním centrem, klubovnami pro místní spolky a zájmové organizace a také parkovištěm nejméně pro dvacet vozidel.

Vedení města začne vyjednávat s nejúspěšnějšími autory

Slatiňanská radnice vypsala proto na záměr architektonickou soutěž a vybrala tři nejúspěšnější projekty, s jejichž autory vstoupí nyní do jednání. „Musíme znát jejich představy a požadavky, zejména cenové, a poté se rozhodneme pro jednu z těchto tří kanceláří. Na základě toho pak necháme vypracovat projektovou dokumentaci. Jestli to dobře půjde, měli bychom ji mít k dispozici už příští rok,“ říká pro Noviny Chrudim starosta Slatiňan Ivan Jeník (SNK ED).

Přestavbou mlýna na oděvní podnik došlo v minulém století k narušení architektonického rázu největší slatiňanské památky, kterou je zdejší zámek. Foto: Město Slatiňany

Komunální volby mohou za rok všechny plány změnit

„Jakmile budeme mít projektovou dokumentaci, zažádáme o stavební povolení a dotaci, což může trvat další rok. Potom bude hodně záležet na tom, jestli dotaci obdržíme či nikoli, a jak bude velká, zda ve výši 50 nebo 80 procent. Podle toho se pak město rozhodne, zda přestaví Kabeláčův mlýn najednou nebo po etapách. Plánujeme totiž investovat do této přestavby zhruba 35 až 40 milionů korun,“ pokračuje starosta Jeník. Jak ale upozorňuje, plány města se mohou ještě změnit. „Za rok jsou komunální volby a nově zvolené zastupitelstvo může mít zcela jiné priority než současné,“ naznačuje starosta.

Výstava všech architektonických návrhů potrvá do 1. října

Město obdrželo celkem 25 návrhů, jak objekt bývalého mlýna přestavět. Všechny je proto nechalo vystavit ve Společenském domě v Tyršově ulici. Lidem zde budou návrhy k dispozici do 1. října. Kabeláčův mlýn je historický objekt a stojí na základech bývalé vodní tvrze slatiňanských pánů, kteří zde původně sídlili. První zmínka o mlýnu je přitom stará 420 let a fungoval tu až do druhé světové války. Po roce 1948 se však do budovy přestěhoval oděvní podnik Modela, nakonec ale zůstal objekt opuštěn a začal chátrat. „Asi před třemi lety jsme Kabeláčův mlýn koupili se záměrem jej rekonstruovat a dát do pořádku, aby nedělal v blízkosti zámku městu Slatiňany ostudu. Abychom pro objekt našli nejoptimálnější využití, požádali jsme formou ankety občany, aby nám předali svoje podněty. Většina si zde přála multikulturní zařízení a vedení města se rozhodlo přání občanů vyhovět,“ uzavírá slatiňanský starosta Ivan Jeník.

Jeden z vystavených architektonických návrhů. Foto: Město Slatiňany
Další z návrhů je o něco střízlivější a nezapojuje do koncepce moderní architektonické prvky. Foto: Město Slatiňany

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here