Petr Lichtenberg: Zanechme osočování, kdo koho vydírá, a koukejme, ať hotel funguje a díra před ním je pryč

0
1111
Foto: z archivu Petra Lichtenberga

Zastupitel města Petr Lichtenberg (Svobodní) považuje debatu o parkovišti před hotelem Bohemia za otevřenou, avšak preferuje co nejrychlejší odblokování dostavby hotelu. „Šel jsem na zastupitelstvo s tím, že žádné řešení není ideální a že je důležité, aby hotel co nejdříve fungoval. Preferoval jsem proto před schůzí povrchové parkoviště. Nakonec jsem ale hlasoval pro pozměňovací návrh, aby starosta Řezníček vstoupil s firmou Homa holding do jednání a vyvinul větší aktivitu směrem k uspokojivé dohodě mezi městem a vlastníkem hotelu,“ říká na úvod městský zastupitel.

Rozumný návrh chrudimského developera Kušty

Za rozumný přitom považuje návrh chrudimského developera Milana Kušty, který na schůzi zazněl, aby město zadalo studii dvoupodlažního parkoviště na svém pozemku před hotelem a nabídlo jej soukromým subjektům ve veřejné soutěži. „Chápu, že po odepsání dotace nedává vlastníkovi hotelu dvoupodlažní parkoviště žádný smysl. Tvrdit dnes, že se zbavil dotace dobrovolně, je hloupost. Všichni víme, jaké okolnosti tomu předcházely. Kuštův návrh je proto rozumný a přináší možné řešení. Stále totiž stojím o to, aby před hotelem nebyla díra a hotel fungoval. Vedení města zřejmě vůbec nedochází, že hotel dnes vlastní firma zaměřená na zisk z problematických projektů, a že hotel už čtyři roky žádný zisk negeneruje. Je tedy pochopitelné, že bude chtět vložené peníze zpátky, a bude jí jedno, prostřednictvím jakého projektu – třeba luxusního bytového domu, začne z objektu profitovat. Ohánět se teď výrazy, že tím firma město vydírá, problém nevyřeší. Tato argumentace je jen ukázkou politické bezradnosti současného vedení radnice, které nechápe ekonomickou realitu a to, že vlastník objektu může bez jakékoliv nostalgie nakládat se svým majetkem podle vlastního uvážení, pokud nechce zbankrotovat nebo prodělat,“ tvrdí Petr Lichtenberg.

Z parkování se v poslední době stává výhodný byznys

Jak dodává, zaujala ho také Kuštova informace, že se z parkování stává v poslední době výnosný byznys, přestože například výnosy města z výběru parkovného na Masarykově náměstí jsou relativně nízké a tímto tempem by se vložená investice do dvoupodlažního parkoviště před hotelem Bohemia vracela jen velmi pomalu. Kušta však tvrdí, že lze uvedené parkoviště postavit do dvaceti milionů korun, nikoli za 34 milionů, jak tvrdí firma Homa holding, a že se musí tato investice do deseti let investorovi vrátit. „Zní to zajímavě. Otázkou ale je, jestli lze na nějakém příkladu tato čísla hodnověrně ověřit,“ podotýká městský zastupitel.

Zarážející reakce pana architekta, podivuje se zastupitel

Zarazilo ho také emotivní vystoupení městského architekta Marka Janatky, který horoval pro dvoupodlažní parkoviště a zároveň tvrdil, že pokud by se nepostavilo, došlo by k narušení architektonického rázu Masarykova náměstí. „Za prvé mě zaráží, proč vůbec používáme pojem Masarykovo náměstí, když je to pouhá ulice. Za druhé jsem se podivoval nepřiměřené reakci pana architekta, který jinak nechává v Chrudimi volný průchod mnoha jiným ne příliš šťastným zásahům do architektury města. Za všechny mohu jmenovat například zničení architektonického rázu tradiční chrudimské ulice Na Kopanici, odkud zmizely bez náhrady malé domky starousedlíků a vznikly zde místo nich nic neříkající hluché plochy. Proto beru jeho kategorické vystoupení na zastupitelstvu za jasný úkaz toho, že prosazuje pouze linii vedení města a nechová se jako nestranný odborník, kterého jsme si za městské peníze na tuto práci najali,“ uzavírá Petr Lichtenberg.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here