František Pilný: Chrudim dává individuálním stavebníkům jasný signál – odejděte stavět jinam. Nepomůžeme vám

0
2674
Některým stavebníkům v Chrudimi přístupová cesta ano, jiným ne. Zda je tomu skutečně tak, starosta na schůzi zastupitelstva neodpověděl. Ilustrační foto: Roman Zahrádka

Město ani po opakovaných prosbách několika chrudimských občanů nevyhoví jejich žádosti, aby jim pomohlo zafinancovat přeložku sítí a zpevnění příjezdové cesty k novým rodinným domům v Gorkého ulici. Žádají přitom po radnici, aby jim pomohla alespoň s úhradou poloviny všech nákladů, což představuje částku ve výši zhruba 1 200 000 korun. Naposledy vznesli svoji prosbu při schůzi městského zastupitelstva, kde však byli starostou města Petrem Řezníčkem (SNK ED) veřejně odmítnuti.

Jsou požadavky města v Gorkého ulici přehnané?

To se pochopitelně nelíbí opozičním zastupitelům, kteří poukazují na dvojí metr současného vedení města. „Jedněm pomáhá a druhým šlape na paty,“ poukazuje městský zastupitel Petr Lichtenberg (Svobodní). Nejhlasitěji se v této souvislosti ozval zastupitel Ondřej Kudrnáč (ANO 2011). „Neumím posoudit, zda je nutné postavit v Gorkého ulici štěrkovou nebo asfaltovou silnici, či z betonových panelů. Na druhé straně je však třeba se ptát, zda nejsou požadavky města vůči těmto stavebníkům přehnané,“ argumentuje Kudrnáč s ohledem na výši požadované investice. „Chci také vědět, jestli město v minulosti některé stavebníky na úkor druhých zvýhodnilo,“ pokračuje rezolutně zastupitel.

Obyvatelé rodinných domů v ulici Na Kopci jsou nuceni téměř už třicet let jezdit ke svým domovům po nezkolaudované cestě, která víc než silnici připomíná tankodrom. Foto: Roman Zahrádka

Pomozme alespoň s příjezdem, když už nedokážeme stavět sami

Ostatně, na tuto praxi upozornil během schůze i jeho kolega z ANO 2011 František Pilný. „Nelíbilo se mi, že se starosta k tomuto podezření vůbec nevyjádřil a debatu okamžitě ukončil, aniž by nám i přítomným občanům podal uspokojivé vysvětlení,“ říká zastupitel Pilný. „Chápu, že město nenese povinnost investovat do infrastruktury na soukromých pozemcích určených k individuální bytové výstavbě, na druhé straně by ale mělo zohlednit, že by investovalo do vlastních občanů. Samo toho totiž v posledních letech, až na lokalitu v Markovicích, moc nepostavilo, a nedává tudíž místním obyvatelům mnoho příležitostí k rodinnému bydlení. Chápu tedy na druhé straně ty, kteří se rozhodli převzít tuto iniciativu do vlastních rukou podobně jako stavebníci v Gorkého ulici. Město by jim proto mělo finančně pomoci alespoň s tím nejmenším – příjezdovou komunikací, když už nedokáže žádnou další chrudimskou lokalitu pro rodinnou výstavbu připravit a vyhazuje peníze za zbytečnosti. Vždyť to bude město, kdo bude potom od těchto občanů vybírat daně a poplatky. Takhle jim dává jasný signál, aby odsud odešli stavět jinam a využili vstřícnějších pobídek jiných měst a obcí, kde si individuálních stavebníků považují a vycházejí jim všemožně vstříc. To se zatím, bohužel, o Chrudimi říct nedá,“ uzavírá František Pilný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here