Pardubičtí zastupitelé preferují elegantní lávku architekta Košaře

0
796
Foto: Magistrát města Pardubice - tiskový úsek

Lávka přes kolejiště, spojující přednádraží s ulicí K Vápence, si zaslouží elegantnější řešení, než jaké je v současném návrhu. Shodli se na tom zastupitelé Pardubic a schválili k realizaci architektonický návrh lávky pro pěší zpracovaný architektem Milanem Košařem. Lávku v industriálním stylu by podle něj měl nahradit průhledný tubus s výtahem a eskalátory spojujícími lávku s nástupišti hlavního pardubického nádraží.

Pardubice si zaslouží pěknou architekturu

„Zatím je to spíš ideový návrh, který se musí ještě dopracovat. Osobně jsem preferoval spíše variantu prodloužení stávajícího podchodu, ale hlasování zastupitelů rozhodlo o realizaci lávky. Chtěl jsem proto ukázat, že lávku lze pojednat i jinak než nabízelo původní řešení. Pardubice si i tady zaslouží pěknou architekturu,“ uvádí autor návrhu. Lávka, která by podle něj měla být eskalátory spojena se všemi nástupišti pardubického nádraží, získala již dříve bezvýhradnou podporu komise pro architekturu a nyní i většina zastupitelů.

Investorem stavby bude Správa železniční dopravní cesty

“Původní projekt lávky je před dokončením územního rozhodnutí. Dokumentaci nyní musíme zpracovat podle nového návrhu a, spolu s územním rozhodnutím, odevzdat Správě železniční dopravní cesty, která bude investorem stavby, do konce tohoto roku,“ tvrdí náměstkyně primátora zodpovědná za investiční výstavbu Helena Dvořáčková (ANO 2011). Lávku by SŽDC měla stavět v návaznosti na rekonstrukci pardubického nádraží, s níž má začít v roce 2019.

Lávka překlene koridor Praha – Česká Třebová

Lávka, která překlene železniční koridor Praha – Česká Třebová pěším podstatně zkrátí cestu z Dukly na nádraží a naopak. Má začínat u budoucího terminálu B pro regionální dopravu a vyústit u terminálu Jih v ulici K Vápence, tedy kousek od sídliště Dukla. „Spojit tyto dvě lokality je více než nutné, většina lidí si totiž cestu ze sídliště zkracuje přes koleje, což není zrovna bezpečné,“ říká náměstkyně Dvořáčková.

Seznámení s přípravou projektu nového terminálu

Zastupitelé se v souvislosti s jednáním o lávce seznámili také se stavem přípravy projektů terminálu B v těsném sousedství pardubického nádraží i terminálu Jih na opačné straně kolejiště, které mají sloužit regionální autobusové dopravě. O jejich realizaci budou rozhodovat koncem letošního roku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here