MUDr. David Kasal pomohl autistickým dětem v České republice. Péče o ně se výrazně zlepšila

0
1842
Ilustrační foto: Pixabay.com

Autismus je vývojové mentální postižení, které se projevuje například stále se opakujícími vzorci chování nebo narušenými komunikačními schopnostmi. Objevuje se před třetím rokem věku a patří mezi poruchy autistického spektra (PAS). Primář dětského oddělení Chrudimské nemocnice MUDr. David Kasal jako místopředseda Výboru pro zdravotnictví a člen Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny pomáhal definovat základní problémy autismu u nás.

Pan primář se snaží posouvat věci kupředu, říká žena s vděčností

„Pomohl tím zajistit autistům v České republice pomoc v sociální, zdravotní nebo vzdělávací oblasti,“ říká Milena Němcová, která je rodičem dcery s poruchou autistického spektra. Pan primář se snaží posouvat věci kupředu. Vynakládá na tento problém veškerý svůj volný čas, přestože ho příliš nemá, a to je na něm obdivuhodné,“ pokračuje Milena Němcová.

Jediný David Kasal nám bedlivě naslouchal

Na MUDr. Davida Kasala vzpomíná s vděčností i jeho kolegyně, pražská kardioložka MUDr. Jana Gandalovičová, která má devítiletého syna postiženého rovněž autismem. „V listopadu 2014 jsem se zúčastnila pracovního semináře rodičů v Poslanecké sněmovně o tom, jaká je situace autistických dětí v České republice. Bylo pro mě neuvěřitelné, že poslanci neustále odcházeli a přicházeli, aniž by rodiče poslouchali, ale David Kasal nám bedlivě naslouchal,“ tvrdí pražská kardioložka.

Počet autistických dětí rychle narůstá a péče selhává

„Říkám jim ´všemi zapomenuté děti´, protože tu před rokem 2014 panovalo téměř nulové ponětí o autismu. U nás diagnózu autismu nikdo nesleduje, protože je považována za vzácnou. Vím ale, že ve světě je tomu jinak, neboť počet autistických dětí rychle narůstá, zatímco systém rané péče u nás naprosto selhává. Například v USA se provádí u velmi malých dětí včasný záchyt, a pokud existuje podezření, hned se s nimi pracuje formou aplikované behaviorální analýzy,“ říká lékařka.

Organizace, která je partnerem Ministerstva zdravotnictví

„Díky MUDr. Kasalovi se však podařilo mnohé z toho změnit k lepšímu,“ tvrdí MUDr. Jana Gandalovičová. Byla založena organizace, která je partnerem Ministerstva zdravotnictví. Hlavně se však podařilo prosadit a zavést Desatero k řešení situace života osob s poruchou autistického spektra, a zajistit včasný záchyt dětí proplácený zdravotními pojišťovnami.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here