Hnutí ANO převálcovalo konzervativní Chrudim. I díky velké oblibě primáře dětského oddělení Davida Kasala

0
1192
Foto: Kodl Cr

Také konzervativně smýšlející Chrudim podlehla vítěznému tažení hnutí ANO 2011, které zde uspělo i díky mnoha preferenčním hlasům primáře dětského oddělení Chrudimské nemocnice, městského zastupitele a poslance MUDr. Davida Kasala.

Občanští demokraté těžili z EET a kauz kolem Babiše

Druhá příčka patří Občanským demokratům, kterým ještě před čtyřmi lety vážně hrozilo, že postupně vyklidí po řadě korupčních skandálů a chaotickém vládnutí v zemi letité postavení mezi politickými stranami. Uběhlo však jedno volební období a někteří chrudimští voliči se k ODS zase vrátili. A to buď kvůli zavedení EET, nebo pod tíhou posledních událostí, kterým bylo například obvinění Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka v kauze Čapí hnízdo, či naposledy kvůli medializovanému zajišťovacímu příkazu v případě chrasteckého podnikatele Michala Kovárníka.

Piráti bodovali u mladých, kteří jsou znechuceni politikou

Těsně za Občanskými demokraty v Chrudimi se umístili na třetím místě Piráti, kteří dokázali podchytit zejména mladé voliče, jež přinutili v dobrém slova smyslu přijít k volebním urnám. A důvod? Znechucení z dosavadního stylu vládnutí tradičních politických stran a neprůhledné hospodaření na všech úrovních státních, krajských a obecních institucí. Na to mladí slyšeli a odmítají, že by dál nemohli kontrolovat volené zástupce či organizace, které hospodaří s veřejnými prostředky.

Okamurova SPD provětrala zatuchlý politický rybník

A konečně čtvrté místo Okamurovy SPD jen podtrhuje naštvanost chrudimských voličů ze současných poměrů v české politice i v rámci Evropské unie. Možnost vypsání referenda v případě možnoti vystoupení z EU, odmítnutí eura, odvolatelnost volených zástupců, hmotná zodpovědnost politiků, deprivatizace vody, potírání korupce a klientelismu od vlády až po radnice. To je jen krátký výčet toho, s kterým Okamurovci „provětrali“ zatuchlý politický rybník v Česku, a mnozí Chrudimáci na to slyšeli.

Sociální demokraté doplatili na konfrontaci a podivné kauzy

Sociální demokraté si musí trhat vlasy, když přistoupili na konfrontaci s hnutím ANO 2011. Nepoučili se tak z předchozích chyb ODS, která za Nečasovy vlády intrikovala v boji o moc v zemi a kšeftovala s politickými trafikami, což vydávala za společenskou normu. Mnozí na časté roztržky v tehdejší vládě ještě nezapomněli a oceňovali po tři roky poklidný styl vládnutí koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Jenže přišly podivné kauzy jako třeba odvolání Roberta Šlachty a rozprášení jeho týmu proti organizovanému zločinu, potom padla obvinění v případu Čapí hnízdo těsně před volbami, což mnozí chápali jako snahu o to, aby byl Andrej Babiš vyšachován ze hry o post premiéra. A konečně narychlo podepsané memorandum o těžbě lithia naštvalo většinu národa. Když k tomu ještě připočeteme třetí místo na kandidátce pro „nezničitelného“ Miroslava Váňu, který byl v minulosti několikrát podezřelý z korupce a soud v Pardubicích jej označil za nedůvěryhodného, bylo na průšvih zaděláno už dlouho dopředu. Takový volební výprask jako nyní ČSSD v Chrudimi nepamatuje. Jediné, co je pro místní sociální demokracii potěšitelné, jsou četné preferenční hlasy pro krajského radního Václava Kroutila.

Řezníčkovo „kouzlo“ nezafungovalo. Lidovci spadli až na dno

Za zmínku ještě stojí až šesté místo KSČM, která jednoznačně doplácí na absenci nových, dosud neokoukaných tváří a postupné vymírání skalní členské základny. Sedmé místo pro STAN v Chrudimi je také jistě zklamáním, protože „kouzlo“ chrudimského starosty Petra Řezníčka tentokrát mezi místními voliči nezafungovalo. Stále tak platí, že jeho úspěšnost končí a padá s komunální politikou, přičemž na tu celostátní nejspíš už nikdy nedosáhne. Překvapením je překročení pětiprocentní hranice Kalouskovými přívrženci, nebo velmi špatný volební výsledek KDU-ČSL, která na něco takového nebyla v Chrudimi doposud zvyklá. Zda lidovcům Chrudimáci připočítali na vrub také kontroverzní postavu místostarosty a asistenta šéfa strany Bělobrádka Romana Málka, není zřejmé, ale je to on, kdo už třetí volební období za sebou prosazuje v Chrudimi „tak trochu jinou politiku“, která je mnohým nesrozumitelná. Rovněž údajná zrada jeho bývalých politických spojenců ve městě se nezapomíná a možná právě i to mohlo KDU-ČSL ve městě poškodit. Dvě a půl procenta pro Svobodné je pak labutí písní pro ty, kteří spojili s touto stranou svoji budoucnost. Dá se však očekávat, že za rok v komunálních volbách bude výsledek Svobodných přeci jen o něco lepší. Na jejich jasné „ne“ se způsobem hospodaření města slyší totiž stále ještě dost Chrudimáků a staré jizvy po vynuceném odchodu z místní ODS zůstaly zatím nezahojeny.

Jak volila politické strany konzervativní Chrudim

1. ANO 2011 – 3 442 hlasů – 29,88 %
2. Občanská demokratická strana (ODS) – 1 445 hlasů – 12,54 %
3. Česká pirátská strana – 1 310 hlasů – 11,37 %
4. Svob. a př. dem. – T. Okamura (SPD) – 1 039 – 9,02 %
5. Česká str. sociálně demokrat. (ČSSD) – 897 hlasů – 7,78 %
6. Komunistická str. Čech a Moravy (KSČM) – 813 hlasů – 7,05 %
7. Starostové a nezávislí (STAN) – 655 hlasů – 5,68 %
8. TOP 09 – 581 hlasů – 5,04 %
9. Křesť. demokr. unie – Čs. str. lid. (KDU-ČSL) – 555 hlasů – 4,81 %
10. Strana svobodných občanů – 284 hlasů – 2,46 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here