Faktickým vítězem voleb v Chrudimi je David Kasal. Chtěl by vytvořit s novým starostou města silný tandem

0
2868
Primář dětského oddělení Chrudimské nemocnice, MUDr. David Kasal. Foto: Noviny Chrudim

Málokdo čekal před parlamentními volbami tak výrazný úspěch primáře dětského oddělení Chrudimské nemocnice MUDr. Davida Kasala. Nechal za sebou všechny na kandidátce ANO 2011. Včetně lídra a dalších, kteří si dělali velké ambice. V počtu preferenčních hlasů předběhl dokonce i mnohem zvučnější jména v rámci hnutí. Ať už jde třeba o ministry Karlu Šlechtovou nebo Richarda Brabce, či „pravou ruku“ Andreje Babiše Jaroslava Faltýnka. Celkově byl šestým nejúspěšnějším kandidátem hnutí ANO v České republice.

Zasahuje pardubické vedení ANO do dění v Chrudimi?

V primárkách byl přitom odstaven až na čtvrté místo kandidátky. Už to vyvolalo mezi chrudimskými členy hnutí velké znepokojení. Přičítali to totiž nepřiměřenému zasahování vedení pardubického ANO do dění na Chrudimsku a prosazování některých oblíbenců do popředí kandidátky. Právě v této souvislosti se začalo spekulovat o rozkolu v místní organizaci a vzniku nového nezávislého hnutí, které se od ANO 2011 v Chrudimi oddělí a půjde samostatně do komunálních voleb v roce 2018. David Kasal však dění v organizaci nijak nekomentoval a soustředil se na práci. A to se mu podle všeho vyplatilo. Dokonce natolik, že byl výsledkem hlasování mile zaskočen.

Děkuji ze srdce všem svým voličům, vzkazuje primář

„Jde o úžasný výsledek. Kampaň byla hodně dlouhá a intenzivní, proto mám z tohoto vítězství obrovskou radost. Osobně děkuji všem, kteří mi dali svůj hlas stejně jako našemu hnutí. Vnímám to jako velkou podporu voličů a zároveň závazek, protože jsem byl nominován nejen za Chrudimsko, ale i okresem Ústí nad Orlicí. Navíc jsem dostal zhruba dvojnásobně vyšší počet hlasů než před čtyřmi lety. Opravdu za to všem svým voličům ze srdce děkuji,“ vzkazuje primář Kasal.

Pomoc dětem s poruchou autistického spektra

V čem se chcete dál v Poslanecké sněmovně angažovat? „Rád bych dokončil to, co je nedodělané. Například vzdělávání lékařů a zdravotních sester. Hlavně ale naplnění vládního usnesení z loňského února, které má dětem s poruchou autistického spektra zajistit včasné zachycení choroby, moderní způsoby léčby a adekvátní zacházení s nimi ve školkách, školách nebo na úřadech, včetně sociální oblasti. Mělo by to pomoci nejen těmto dětem, ale i jejich rodinám a de facto celé společnosti, která na tom výrazně ušetří,“ vyjmenovává primář dětského oddělení Chrudimské nemocnice a poslanec MUDr. Kasal.

Pediatrii miluju a je to moje srdeční záležitost

A co bude vaše zvolení znamenat pro Chrudim? „Tím, že jsem dostal tolik preferenčních hlasů ve srovnání s ostatními kolegy, tak jde o velmi silný mandát. Rád bych ho zúročil ve Zdravotním výboru Poslanecké sněmovny i ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. A zároveň bych nechtěl měnit vztah k Chrudimské nemocnici, protože pediatrii miluju a je to moje srdeční záležitost. Určitě proto nemíním v tuto chvíli z nemocnice odcházet,“ pokračuje David Kasal.

Kandidát na starostu? Jednoznačně František Pilný

Uvažujete o tom, že budete v příštím roce znovu kandidovat také v komunálních volbách v Chrudimi? „Bude to hodně záležet na tom, jaké funkce budu zastávat v Poslanecké sněmovně. S ohledem na to, že nás tady bude za ANO celkem 78 poslanců, tak ještě nemám přehled o tom, kolik z nás tu má zkušenosti z minulého volebního období. Budeme totiž muset novým kolegům pomoci, a to vyžaduje nějaký čas. V komunálních volbách v Chrudimi hnutí ANO ale pomohu, budu však na kandidátce na nějakém nevolitelném místě. Rozhodně nebudu hromadit funkce a už vůbec neuvažuji o tom, že bych byl ve vedení chrudimské radnice. To určitě ne,“ dušuje se znovuzvolený poslanec. Koho si umíte představit za hnutí ANO jako lídra v komunálních volbách v Chrudimi a jako případného starostu města? Koho podpoříte? „Jednoznačně vidím na tomto místě současného městského zastupitele Františka Pilného. Znám ho už patnáct let a vím o něm, že je to neuvěřitelně pracovitý a šikovný člověk se schopnostmi zdatného vyjednavače. A s ohledem na to, že Chrudim bude mít opět svého poslance, tak by mohlo toto propojení městu výrazně pomoci,“ argumentuje poslanec Kasal.

Situace v Chrudimi nazrává po dlouhých letech ke změně

Co je třeba podle vás v Chrudimi změnit? „Ze všeho nejdůležitější bude dotažení silničního obchvatu města. Začneme na něm znovu společně pracovat a postrkovat ho časově i finančně dopředu s kolegou Kolovratníkem. Jsme na tom už dávno domluveni. Přímo v Chrudimi si pak dokážu představit zkvalitnění služeb městského úřadu směrem k občanům. Zároveň je zapotřebí zefektivnit fungování místní samosprávy, která v současnosti nemá vytvořené podmínky k tomu, aby mohla měřit každému stejným metrem a která je mnohdy postavena před hotové a v zákulisí dávno ´upečené´ věci, které už nemá šanci nijak ovlivnit. Z toho je patrné, že situace v Chrudimi nazrává po dlouhých letech ke změně a my budeme mít jistě ambici tuto změnu prosadit a uvést do života. Budeme chtět, aby mělo město konečně takové vedení, které tu bude pro všechny a bude umět zužitkovat svůj potenciál. To bohužel v současném modelu starosty a čtyř místostarostů nevidím,“ uzavírá MUDr. David Kasal.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here