„Skokan“ Svobodných Petr Lichtenberg: Zaměřme se na detaily. Je před námi bitva o Chrudim

0
3100
Petr Lichtenberg (na snímku vlevo) při otevření nového chrudimského studia Tattoo Anděl. Foto: z archivu Petra Lichtenberga

Petr Lichtenberg se nechal zapsat na poslední devatenácté místo kandidátky Strany svobodných občanů, protože svoji roli spatřuje především v komunální politice. A přestože se jeho strana nakonec neprobojovala do parlamentních lavic, on sám u domácích voličů uspěl a stal se „skokanem“ Svobodných. V domovské Chrudimi se dostal z 19. místa na druhé a skončil jen těsně za lídrem Josefem Kálesem mladším. Na Chrudimsku dokonce za Svobodné volby vyhrál a v Pardubickém kraji skončil celkově třetí.

Politici jsou tady od toho, aby lidem ulehčovali život

„Osobně jsem tipoval, že dostaneme zhruba 2,8 procenta hlasů, nakonec to bylo méně a dosáhli jsme pouze na státní příspěvek pro činnost politické strany. Je to přirozeně pro nás velké zklamání. Proto také rezignovalo celostátní vedení Svobodných včetně Pepy Kálese a do čela strany teď budou kandidovat noví lidé. Za myšlenky Svobodných stojí za to bojovat. Naše osobní svoboda je totiž důležitá věc. A politici jsou tady od toho, aby lidem ulehčovali život a ne, aby nám překáželi. To je smysl politiky. Aby naše strana mohla znovu nabrat vítr do plachet, bude třeba se zaměřit na detailnější problémy, které trápí voliče. Podobně jako v komunální politice,“ říká Petr Lichtenberg.

Povedlo se nám v Chrudimi prosadit důležité věci

Půjdou opět Svobodní do komunálních voleb v Chrudimi? „Určitě. Už nyní se začínáme připravovat na ´bitvu´o Chrudim. Třeba jen proto, že se nám v tomto volebním období, byť jsme tentokrát v opozici, podařilo prosadit několik důležitých věcí. Na prvním místě uveďme zveřejňování podkladů pro zastupitele veřejnosti, což nebývalo v Chrudimi celé roky zvykem. Lidé tak neměli možnost si ověřit, co se bude na zastupitelstvu vůbec projednávat. A teď? Jsme stále častěji svědky toho, že občané program pozorně sledují a přicházejí se svými zastupiteli otevřeně diskutovat. To považuji za náš největší úspěch. Nelze také nezmínit, že jsme rovněž prosadili zrušení prodělečné městské kavárny, kde současné vedení města prohospodařilo za tři čtvrtě roku z našich společných peněz zhruba 600 tisíc korun. A do třetice jsme usnadnili život místním živnostníkům, pokud jde o možnost reklamy ve městě. Naopak mě mrzí, že jsme se několikrát marně pokoušeli zrušit model čtyř místostarostů,“ vyjmenovává městský zastupitel.

Pokud mi bude sloužit zdraví, kandidovat určitě budu

Kdo je vaším největším spojencem v zastupitelstvu? „Přestože ani náhodou nesouzníme s hlavní postavou hnutí ANO 2011 Andrejem Babišem a stylem jeho politiky a v celostátním měřítku se s hnutím ANO 2011 málokdy shodneme, máme překvapivě názorově nejblíže k poslanci Davidu Kasalovi a zastupiteli Františku Pilnému, což je ´kouzlo´ a jinakost komunální politiky od té celostátní. Především se však snažíme prosazovat věci, které jsou dobré pro město Chrudim a jeho občany a hledáme pro ně podporu i od jiných zastupitelů,“ uvádí Petr Lichtenberg. „A co říkám výraznému úspěchu Davida Kasala v parlamentních volbách? Překvapilo mě to, i když jsem mu již několik dní před volbami gratuloval k tomu, že svůj poslanecký mandát obhájí. Ale že se mu povede tak dobře, tak to jsem opravdu netušil. A jestli budu sám kandidovat v příštích komunálních volbách v Chrudimi? Pokud mi bude zdraví sloužit, tak určitě. Je totiž před námi ještě hodně práce a je naprosto jedno, z jakého místa na kandidátce se budu ucházet o hlasy svých spoluobčanů,“ uzavírá Petr Lichtenberg.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here