Nové parkovací pruhy pod Větrníkem jsou zatím jen pro zlost. Nikdo o nich dopředu nevěděl a způsobily chaos v dopravě

0
1048
Nové parkovací pruhy pod sídlištěm Na Větrníku vznikly doslova v utajení a nikdo z místních obyvatel o nich neměl dopředu ani potuchy. Foto: Roman Zahrádka

Město nechalo namalovat v kopci mezi Topolskou ulicí a sídlištěm Na Větrníku asi stovku příčných parkovacích stání a hned od začátku za to sklízí kritiku. Zejména proto, že o tom dopředu neinformovalo nikoho z místních lidí a v místě tak panuje už přes týden dopravní chaos, přestože jde o poměrně širokou silnici. Parkuje se totiž z obou stran (podélně i šikmo) a nezřídka se tak stává, že si motoristé v jízdě nahoru i dolů ve frekventovaných chvílích překážejí a situace hrozí kolizemi. Komunikace není totiž opatřena příslušnými svislými dopravními značkami, jež by řidiče na parkoviště a změnu dopravního režimu v dlouhém úseku silnice upozorňovaly. Stejně tak zde nejsou po celé délce vyznačeny dva jízdní pruhy.

Kudy mají projíždět protijedoucí vozidla? Na to nikdo zatím neumí odpovědět. Parkovat je totiž možné v kopci z obou stran. Autobusu MHD tak nezbývá, než jet většinu trasy v protisměru. Foto: Roman Zahrádka

Nebezpečný „polotovar“, namítá jeden z místních

Za dopravní situaci ve městě je zodpovědný první místostarosta Jaroslav Trávníček (ČSSD). Ten však o tomto opatření radnice překvapivě také mnoho neví. „Za mnou s tím nechoďte. To je akce Čechlovského,“ odpověděl na dotaz Novin Chrudim. „Je to ze strany města spíš ´hurá akce´a ´vyčůranost´ než moudré řešení. Za prvé nás o tom zatím nikdo nevyrozuměl. A za druhé tím město ukazuje, že nechce investovat do svých občanů, ale do nejrůznějších zbytečností. Tomuto parkovišti, jestli se dá tak vůbec nazvat, chybí totiž ještě mnoho k tomu, aby bylo bezpečné a dobře nám sloužilo. Je to jen takový ´polotovar´ a navíc nebezpečný,“ namítá kolemjdoucí motorista, který si nepřeje být jmenován a který parkuje svoje vozidlo v družstevním parkovacím domu naproti nově nalajnovaným čarám na silnici.

Slíbené parkoviště mezi domy je zatím v nedohlednu

Nesouhlas s uvedeným dopravním řešením vyjadřuje i Pavel Žalud ze sídliště Na Větrníku, který si jako předseda jedné z místních samospráv dobře pamatuje sliby radnice, že v lokalitě vybuduje nová parkoviště. Naposledy tak učinilo na konci minulého volebního období prostřednictvím místostarosty Jana Čechlovského (ODS) a šéfa regionálního rozvoje Petra Kopeckého, kteří místní obyvatele ubezpečili, že jedno z parkovišť vyroste v dohledné době ve vnitrobloku mezi třemi nejvyššími věžáky. Uběhly ale takřka čtyři roky a nic se tu neděje. „Můj subjektivní názor je, že město nechce investovat do výkupu pozemků a stavby nových parkovišť, a čeká pořád jen na dotace, které se mu nedaří získat. Naproti tomu investuje nemalé peníze do kultury, Muzea barokních soch a všeho možného. Mělo by se však naučit finance spravedlivě rozdělovat, aby se nehromadily problémy v sídlištích jako třeba s parkováním. Abych, když přijedu ve dvě v noci z práce, měl kde zaparkovat a nenašel potom ráno za stěračem parkovačku nebo neplatil strážníkům pokutu za něco, co nemůžu ovlivnit,“ argumentuje Pavel Žalud.

Pomohou nové pruhy pod Větrníkem vyřešit tíživou situaci s parkováním v této lokalitě? Mnozí jsou přesvědčeni o opaku, někteří motoristé, zejména z Hradištní ulice, je už ale začínají využívat. Situace z dopoledních hodin tomu však zatím ještě nenasvědčuje. Foto: Roman Zahrádka

Nebudu nechávat auto za půl milionu na odlehlém místě

„V sídlišti Na Větrníku se parkuje všemožně a tyto pruhy vůbec nic nevyřeší, protože lidé chtějí mít auta co nejblíž u svého domu. Není tu osvětlení ani kamerový systém, takže místo bude akorát lákat zloděje. Nebudu proto nechávat auto za půl milionu na místě, které je bokem, bez kamer a osvětlení. A jsou tady i dražší auta. Po dosavadních zkušenostech s městem pochybuji, že zde bude někdy investovat do veřejného osvětlení, natož v dohledné době,“ pokračuje Pavel Žalud. „Nastane zde také problém s odhrnováním sněhu. Mám s tím zkušenosti v okolí našeho domu. Když přijde nějaká kalamita a Technické služby Chrudim hrnou sníh směrem k autům, tak ta auta nemohou potom ani vyjet. Pak nezbývá, než vzít lopatu nebo shrnovák a udělat si výjezd sami. Stejně tak bude odsud problematické vyjet i za normálních okolností. Místo je nepřehledné a takové maminky s dětmi, když budou couvat do zúžené vozovky, mohou snadno přehlédnout projíždějící auta. Zhorší se i vjezd do hlavní silnice od garáží a z Hradištní ulice. Jsem si dobře vědom, že je zdejší prostor nevyužitý a že je tady zbytečně široká silnice, ale tohle není řešení. Poslouží maximálně lidem z Hradištní, kteří mají místo na dohled, a několika motoristům Na Větrníku v horní části parkoviště, kde jsou lampy veřejného osvětlení. Kde ale budou parkovat například kamiony, které zde běžně podélně stojí? Proč město nepostaví parkovací dům třeba pro 300 aut a nepronajme ho za určitý poplatek? Věřím, že by to spousta lidí uvítala a ráda by za takovou službu zaplatila. Každý by to měl kousek a byl by klid,“ uzavírá Pavel Žalud.

Mlčení města je v případě dopravní změny na pováženou

Na pováženou je i mlčení města, které se snažil prolomit na oficiálních stránkách radnice Libor Červenka. „Dobrý den, mohli byste, prosím, uvést na pravou míru vše kolem nově budovaného parkoviště na příjedové cestě na sídliště Větrník? Nikde nejsou k nalezení oficiální informace, po sociálních sítích se šíří panika. Bude u parkovacích míst instalováno osvětlení? Mohou se míjet dva autobusy nebo osobní auto a autobus? Budou odstraněna auta bráníci provozu (po zprovoznění parkoviště)? A jak to bude v případě sněhové nadílky nebo náledí? Dostanou se obyvatelé sídliště bezpečně domů? Děkuji,“ píše Libor Červenka. Toho se vzápětí snažila uklidnit mluvčí radnice Sylva Drašnarová. „Dobrý den. Město Chrudim průběžně zaznamenává připomínky občanů Větrníku na nedostatek parkovacích míst. S ohledem na to, že na regeneraci sídliště není zatím možné získat dotaci, bylo přistoupeno k vyznačení parkovacích stání na široké vozovce v kopci na Větrník. K tomu byla vypracována projektová dokumentace, Odbor dopravy stanovil místní úpravu a Technické služby Chrudim provedly realizaci. Jsou zde vyznačeny dva jízdní pruhy a parkovací pás se šikmými stáními, které respektují příslušnou normu. Bezpečnost je tak zajištěna. Technické služby budou provádět zimní údržbu v běžném režimu. Možnosti osvětlení dané lokality se prověřují (napojení na energie apod.). Uvažuje se rovněž o umístění kamery a městská policie počítá se zvýšeným dohledem v dané lokalitě,“ odepsala Červenkovi Drašnarová.

Místo vpravo využívají k parkování především místní řidiči kamionů, vlevo naproti má zase zastávku městská hromadná doprava. Podle některých tomu bude nová dispozice silnice překážkou. Foto: Roman Zahrádka

Přinutí město řidiče k parkování v kopci pokutami?

K tomu je třeba znovu zdůraznit, že vozovka mezi Topolskou ulicí a sídlištěm Na Větrníku zůstala bez označení jízdních pruhů po celé délce, parkuje se z obou stran a parkoviště zatím využívají obyvatelé Hradištní ulice v počtu jen několika desítek lidí tak, jak to předznamenal jeden z členů místní samosprávy. Nezbývá tedy, než doufat, že si město nezačne pod Větrníkem bez jakéhokoliv vysvětlení či podání informace vynucovat „poslušnost“ motoristů udělováním většího množství pokut a že dá urychleně dopravní značení v tomto místě do pořádku tak, aby bylo všem srozumitelné, a nevznikaly zde jako doposud kolizní situace. Zbožným přáním je pak celkové osvětlení parkovacích míst a dohled městských kamer v souladu s tím, jak to před lety navrhnul autor tohoto nápadu, člen stavební komise města a jeden z obyvatel sídliště Na Větrníku Michal Tereska (Chrudimská volba). Po takřka třiceti letech nečinnosti v této lokalitě si to místní lidé přinejmenším zaslouží.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here