Pardubice plánují zavést pro seniory a handicapované Senior taxi. Jedna cesta je vyjde na 25 korun, zbytek doplatí město

0
1622
Ilustrační foto: Pixabay.com

Pardubice chystají novou službu pro seniory a handicapované. Radní na svém včerejším jednání totiž schválili záměr zavést ve městě Senior taxi, které budou moci využívat senioři nad 70 let a osoby, jež se prokážou průkazy ZTP či ZTP/P. Speciálně označený vůz je pak za mírný poplatek doveze například na úřad či do zdravotnických zařízení, která se nacházejí v katastrálním území Pardubice.

Usnadnění cesty za lékařem, na hřbitov nebo na úřady

Služby bude možné využívat také k cestám na hřbitov, do divadla či na koncerty Komorní filharmonie Pardubice. „Naším cílem je usnadnit seniorům či lidem s handicapem cesty za lékařem, do nemocnice, na hřbitov nebo na úřady. Rádi bychom jim ještě více zpřístupnili také kulturu, proto jsou na seznamu předem vydefinovaných míst i námi zřizované Východočeské divadlo Pardubice či Komorní filharmonie Pardubice,“ podotýká náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku a kulturu Jakub Rychtecký (ČSSD).

Celodenní provoz taxi čtyřikrát do měsíce

Klienti, včetně vozíčkářů, budou moci Senior taxi využívat denně v době od 6:00 do 24:00 hodin, a to čtyřikrát do měsíce. „Za jednu jízdu přitom zaplatí 25 korun, zbývající částku doplatí město. Dodavatele služby Senior taxi budeme soutěžit formou koncese mezi dopravci, v rozpočtu počítáme s částkou 1 milionu korun na rok. Tento speciální taxík bude muset být připraven i na přepravu vozíčkářů,“ dodává Rychtecký s tím, že osoba, která by klienta doprovázela, by měla cestu zdarma.

Nárok na využití služby po předložení průkazu

Nárok na využití služby Senior taxi bude vůči dopravci prokazován průkazem. „Agendu spjatou s evidencí žadatelů a průkazů Senior taxi bude provádět odbor sociálních věcí Magistrátu města Pardubic. Taxi služba bude cesty zaznamenávat do on-line systému z důvodu kontroly a průběžného hodnocení služby. Měsíční evidence jízd bude městu dopravcem předkládána spolu s vyúčtováním služby,“ vysvětluje fungování systému náměstek Rychtecký.

Rozšiřování možností dopravy pro seniory nad 70 let

Dopravu lidí s handicapem již pro město zajišťuje Dopravní podnik města Pardubic, který město financuje ze svého rozpočtu. Ten nabízí ve spolupráci se SPID handicap přepravu zdravotně postižených speciálně upraveným tranzitem. Podle slov náměstka je však tento vůz velmi vytížený, klienti se musí objednávat velmi dlouho dopředu. „Senior taxi bude fungovat jako klasický taxík, zavoláte si ho, když jej aktuálně potřebujete. Nevytváříme konkurenci pro dopravní podnik, ale rozšiřujeme možnosti dopravy především pro seniory nad 70 let,“ vysvětluje náměstek Rychtecký. Potřeba rozšíření možností dopravních služeb pro lidi s handicapem a seniory vyplynula z diskuze s poskytovateli sociálních a souvisejících služeb v rámci komunitního plánování města, ale také z komise pro bezbariérovost.

Nyní se chystá výběrové řízení na dodavatele služby

Město nyní připravuje výběrové řízení na dodavatele této služby, se kterým následně uzavře roční smlouvu. Senior taxi přitom funguje již na několika místech republiky, například v sousedním Hradci Králové, Brně, Třinci či Moravském Krumlově.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here