Turecko a divoký Kurdistán v podání cestovatele Aleše Drahoňovského v Městském kině Chrudim

0
1127

Ve středu 8. listopadu v 18 hodin se koná v Městském kině Chrudim cestopisná přednáška nazvaná Turecko a divoký Kurdistán & Aleš Drahoňovský. Beseda pojednává o historii a pamětihodnostech Istanbulu, o oblasti tureckého Černomoří a především východní části země, zvané Kurdistán. Promítání provází ukázky melancholické i rytmické hudby.

Východní část země obývaná především kurdským etnikem

Turecko je převážně hornatá země s četnými pamětihodnostmi a bohatou historii. Autostopaři se shoduji, že je pro ně doslova rájem, protože se nikde nemusí dlouho čekat. Malebná a dosud tak trochu zapomenutá jsou jihoturecká města, v prvé řadě za rodiště biblického praotce Abraháma považovaná Sanli Urfa, mohutnými hradbami opevněný Dyarbakir a poklidný Mardin, jehož změt starých obytných domů na svahu pod středověkou pevností evokuje naše vánoční betlémy. Východní části země, obývané z velké části kurdským etnikem pokrývají mohutné hory a větrem bičované pláně. Působivé jsou rozvaliny ve starověku a středověku prosperujícího města Ani, hora Nemrut Dagi s mohutnými skulpturami pohanských božstev. Pohostinnost obyvatel Turecka se projevila bezpočtem pozvání do domů na čaj, večeři i nocleh.

Neúnavný cestovatel, tulák a etnolog

Libor Drahoňovský je neúnavný cestovatel a tulák, absolvent pětiletého studia etnologie na FF UK v Praze, pořadatel cestopisných přednášek a promítání o Rusku, Iránu, Uzbekistánu, Turecku, Sýrii, Libanonu, Jordánsku, Gruzii a také o některých oblastí České republiky.

Vstupenky je možné koupit v předprodeji

Vstupenky na besedu jsou k dispozici v předprodeji v Divadle Karla Pippicha na telefonním čísle 603 881 003 od pondělí do čtvrtka vždy od 14 do 18 hodin, v pátek potom od 14 do 17 hodin, nebo v Turistickém informačním centru na Resselově náměstí na telefonním čísle 773 993 333 či od pondělí do pátku v době od osmi do 12 hodin a poté od 12.30 do 16 hodin.

Video: Stanislav Komínek
Zdroj: YouTube.com

Foto: Chrudimská beseda

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here