Jasný vzkaz občanů vedení města: restart letního kina už dávno začal a není třeba na tom nic měnit!

0
1054
Foto: letak-chrudim.cz

Druhé veřejné plánovací setkání k dalšímu osudu letního kina v Chrudimi se sesypalo vedení radnice na hlavu jako dům z karet. Městem najatí architekti z Atelieru K2 se proto museli spokojit jen s „drobky“ názorů lidí, neboť většina z nich na protest proti vedení schůze Velký sál chrudimského Muzea předčasně opustila a odmítla se zapojit do diskuze, jež byla podle nich zmanipulovaná.

Bylo dopředu jasné, že nikdo z občanů ani jednu variantu nechce

Co lidem vadilo? Předložené varianty a způsob, jak je město „dopředu“ prezentovalo. Obě byly totiž do poslední chvíle utajeny a také členové pracovní komise města, kteří s ní byli obeznámeni, byli překvapivě zavázáni mlčenlivostí. Novinám Chrudim to potvrdili nezávisle na sobě dva její členové. „Jednání se dlouho vlekla a najednou se začalo tlačit na to, aby byly urychleně projednány obě finální podoby, které vypracoval z popudu radnice Atelier K2,“ říká jeden z členů pracovního týmu, jehož identitu známe. Právě podoba navržených variant byla zarážející. Ani jedna z nich totiž nebrala v úvahu přání většiny občanů z prvního plánovacího setkání, které zcela kategoricky nesouhlasilo s tím, že by za Muzeem mělo vyrůst velké parkoviště na úkor stávajícího areálu letního kina. Do obou předložených variant bylo však takové parkoviště shodně zakomponováno pod názvem „terasa“, což vyvolalo v sále velké emoce a nedůvěru. Obě varianty byly navíc takřka totožné jen s tím rozdílem, že první varianta počítala se zmenšením prostoru kina na úkor parkoviště a zachováním současného unikátního prohnutého promítacího plátna s pódiem. Ta druhá kalkulovala s naprosto stejně velkým prostorem pro kino i parkoviště, avšak se zbouráním velkého plátna, vybudováním nového, menšího a bez pódia, a s jeho přesunutím spolu s hledištěm směrem k řece. Bylo tedy hned od začátku jasné, že se mají projednávat varianty, které nikdo z občanů nechce.

Co bude dražší? Údržba a modernizace, nebo zcela nový areál?

Sálem se proto za souhlasného potlesku nejčastěji ozývaly hlasy požadující zachování stávajícího půdorysu letního kina, zrušení celého plánovacího setkání a modernizaci původního areálu, který v příštím roce oslaví 60 let od svého založení. „Věděl jsem už od začátku, že bude tohle jednání průšvih,“ tvrdil v hloučku diskutujících šéf regionálního rozvoje a plánování MěÚ Chrudim Petr Kopecký. „Na druhé straně bych vyhověl přání občanů, když chtějí nechat letní kino tak, jak je, a zavřel bych ho, protože tu nic nesplňuje předepsané normy,“ dodal cynicky, což hlouček kolem něj častoval poznámkami, že by takový krok znamenal faktický konec současného vedení radnice i některých úředníků, kteří prý nechali areál záměrně zdevastovat, aby mohl být údajně přestavěn pro potřeby podnikatelských subjektů, za něž má vedení města lobbovat. O co se tedy v prostoru za Muzeem hraje? O letitý koncept, s kterým přišla před více než třemi volebními obdobími někdejší koalice ODS, SNK-ED, Chrudimské volby a KDU-ČSL. Podle tohoto záměru měl být celý areál letního kina srovnán se zemí, z poloviny poloostrova mělo pak vzniknout parkoviště a z druhé další chrudimský park propojený lávkou s bytovými domy v Poděbradově ulici, které zde mezitím postavila firma developera Milana Kušty a chystá se tu stavět další. Původní koncept byl však hned v počátku smeten ze stolu. Současné varianty, jež byly předloženy, sledují ale totožný cíl – zřízení velkého parkoviště za Muzeem i s lávkou, která by přišla městskou pokladnu zhruba na půldruhého milionu korun. Město přitom zdůvodňuje výstavbu obou těchto zařízení potřebami turistiky, odpůrci ale tvrdí, že jde o podřizování se soukromým zájmům, které nás prý přijde na desítky milionů korun. Tedy na podstatně více, než by stála prostá údržba a modernizace stávajícího areálu.

Nebudeme sedět v kavárně na parkovišti, ohradili se lidé

A právě za takto vypjaté situace se pokusil moderátor večera, architekt Petr Klápště, opakovaně vzkřísit plánovací setkání. Podle všeho ale už pozdě. Lidé dál horlivě diskutovali, přebíhali od stolu ke stolu a odmítali se podřídit řízené debatě. „Má to jediný cíl – nechat nás nenápadně vtáhnout do této hry, rozpovídat nás, spočítat hlasy a potom tvrdit, že jsme si navržené změny odsouhlasili,“ kritizoval způsob debaty chrudimský výtvarník Ivan Baborák, podle kterého má návštěvnost letního kina už několik let stoupající tendenci a nelze prý vyloučit, že mu nebude za chvíli stávající kapacita míst k sezení stačit. Stejně jako on, tak i většina přítomných v sále odmítla myšlenku architektů, že by měla v areálu kina vzniknout také horolezecká stěna, ohniště nebo dětské hřiště pro obyvatele zmíněných bytovek za řekou. Snad nejvíce pochybností vyvolal potom záměr na otevření venkovní kavárny na parkovišti, o kterou má prý zájem Chrudimská beseda. Lidem by zde vadilo, že by měli sedět mezi automobily a vdechovat jejich splodiny. Připomněli také radnici nedávný krach kavárny přímo v Muzeu, kde vedení města prohospodařilo stovky tisíc korun.

Rozladění ve tváři starosty Petra Řezníčka bylo viditelné

Nakonec se přeci jen „podle not“ architektů jelo. Do debaty se však zapojily už jen nepatrné hloučky lidí, zatímco většina mezitím odešla, anebo dál nezaujatě diskutovala mezi sebou. Výsledek veřejného plánovacího setkání byl tak bezcenný. Ve tváři starosty města Petra Řezníčka (SNK-ED) bylo proto znát rozladění. Na něco takového nebyl nejspíš připraven. To místostarosta Jan Čechlovský (ODS), který je za podobné akce zodpodvědný, seděl s kamennou tváří v koutě, a ve společnosti usmívající se mluvčí radnice Sylvy Drašnarové si neustále něco zapisoval do notebooku, aniž se chtěl na rozdíl od starosty do debaty zapojit. Restart letního kina tedy podle mnohých už dávno začal a není prý třeba na tom nic měnit. Pouze se chovat jako řádný hospodář, areál udržovat, postupně ho modernizovat a dát příležitost těm, kteří se o jeho restart zasloužili. Takový byl vzkaz pondělní vzrušené debaty chrudimským radním, kteří zde bohužel ve většině chyběli.

Namalujme něco, co se potom neshodí ze stolu, vyzývá Richard Herbst

„Je škoda, že si neumíme v Chrudimi sednout k jednomu stolu a dohodnout se na tom, co je pro město a občany dobré, a že si na to musíme brát odborníky ze světa,“ poukazuje městský zastupitel Richard Herbst (ANO 2011) a člen spolku MaChr za Chrudim malebnou na skutečnost, že radnice přenechala odpovědnost za řešení areálu letního kina severočeskému Atelieru K2. „V jiných případech si přitom radnice dělá, co chce, a tady se nechá alibisticky zastupovat někým jiným,“ pokračuje Herbst, jehož spolek MaChr momentálně letní kino v Chrudimi provozuje. „Jsem však rád, že jednání dopadlo takovým výsledkem, protože je zřejmé, co si občané doopravdy přejí. Na druhé straně mi bylo líto architekta Klápštěho, že ho lidé překřičovali. Hovořil jsem však s ním a dohodli jsme se, že mi poskytne nejpozději do začátku prosince výstupy, které v pondělí večer v Muzeu posbíral, a ještě jednou se nad nimi při neformálním setkání s občany, zástupci radnice a architekty sejdeme, aby se už konečně namalovalo něco, co se potom neshodí ze stolu. Těším se na tuto spolupráci,“ říká Richard Herbst. Jak dodává, mrzí ho také to, že na setkání s občany nedorazili vyjma Čechlovského další členové pracovní komise města, anebo se nepřihlásili o slovo. „Je to případ městského architekta Marka Janatky, který do debaty ničím nepřispěl, nebo vedoucího Chrudimské besedy Jiřího Kadeřávka, jenž se ani neukázal. Mohl nám například vysvětlit, proč se bere za kavárnu za Muzeem. Přítomní občané by si takové vysvětlení zasloužili,“ uzavírá zastupitel Herbst.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here