Herci Miroslav Etzler a Martin Kraus v divadelní hře Červená v Divadle Karla Pippicha

0
905

Pražské Divadlo V Řeznické s herci Miroslavem Etzlerem a Martinem Krausem uvede v pondělí 4. prosince v 19 hodin na Hlavní scéně Divadla Karla Pippicha v Chrudimi divadelní hru od autora Johna Logana „Červená“.

Předlohou skutečné události života a osudu fascinujícího umělce

Divadelní hra na motivy skutečné události života a osudu fascinujícího umělce Marka Rothka propojuje ve scénickém provedení drama s výtvarným uměním. Překračuje žánry a zprostředkovává divákovi autentický zážitek s tvorbou v nejintimnějším kontaktu. Věčný „mefistofelský“ souboj pokušení konzumu, moci a vlivu s uměním, pravdivostí a pokorou.

Příběh nás zavádí do Ameriky koncem padesátých let

„Tahle hra, ´Červená´, je text mimořádně strhující. Zavádí nás do Ameriky koncem padesátých let a jeho hrdinou je skutečný, autentický, tehdy (vlastně dodnes) slavný malíř Mark Rothko. Člověk, který celý život bojoval se svými běsy a nakonec jim podlehl. Umělec, který se nekompromisně stavěl nejen ke své tvorbě, ale i k její prezentaci. Přichází nová postava, pomocník, asistent, mladý malíř, jiná doba, jiný svět, jiné myšlení a hned je zaděláno na konflikt.

Mimořádný úkol pro dva herce na jednom malém jevišti

Mimořádný úkol pro ty dva herce, kteří dnes budou před vámi stát na tom malém jevišti. Generace na vrcholu a generace nastupující, od počáteční úcty až ke vzrůstajícímu útoku, souboj idejí a uměleckých názorů, neodvratný rozchod. Ale zároveň vzájemné pochopení, prolnutí, výměna rolí. Z vrcholu už vedou všechny cesty jenom dolů, jeden se tam škrábe, druhý začíná objevovat své limity, bojuje o své postavení, hledá, marně, pro sebe jakž takž schůdná řešení.

V této hře teče krev a tepe vášeň

Rothko poučuje, mýlí se, je občas směšný, do sebe zahleděný, občas tragický. A při tom pojmenovává podstatu své tvorby, podstatu jakékoliv tvorby, v jakékoliv době, neklidného, bolestného tvůrčího údělu a tím je ten text nadčasový. Žádný klid, žádné sebeuspokojení, nekončící nároky na svět i na sebe, naději střídá trýzeň. Vysoká míra stylizace divadelního tvaru se zde setkává s jistou mírou autenticity, skutečné žijící osobnosti uzavřené v zaprášeném ateliéru, v tom malířském nepořádku, kde vznikaly (a v průběhu hry vznikají) Rothkovi obdivuhodné, stále se zjednodušující abstrakce. V té hře teče krev a tepe vášeň, ti dva se k sobě přibližují, srážejí se a zase vzdalují v krátkém sevřeném období, velké zakázky, velké naděje, vše dopadne tak jak dopadnout musí. Lidská krev tmavne. Červenou každým okamžikem pohlcuje černá…“ (Viktor Polesný)

Upozornění pro diváky: Herci během představení na jevišti kouří.

Hrají: Miroslav Etzler, Martin Kraus
Režie: Viktor Polesný
Uvádí Divadlo V Řeznické

Vstupenky je možné koupit v předprodeji

Vstupenky na divadelní představení jsou k dispozici i v předprodeji v Divadle Karla Pippicha na telefonním čísle 603 881 003 od pondělí do čtvrtka vždy od 14 do 18 hodin, v pátek potom od 14 do 17 hodin, nebo v Turistickém informačním centru na Resselově náměstí na telefonním čísle 773 993 333 či od pondělí do pátku v době od osmi do 12 hodin a poté od 12.30 do 16 hodin.

Video: mozaikatv
Zdroj: YouTube.com

Foto: Chrudimská beseda

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here