Další půlmilionová dotace katolické církvi byla prozatím uložena k ledu. Nepomohlo ani Židkovo emotivní vystoupení

0
1072
Foto: Kodl Cr

Římsko-katolická církev měla dostat od města darem dalšího půl milionu korun na opravy kostela Nanebevzetí Panny Marie v příštím roce, avšak tyto peníze budou prozatím deponovány jako rezerva městského rozpočtu. Rozhodli o tom většinou hlasů zastupitelé města na návrh kolegy Jaroslava Moučky (KSČM). Mnohým zastupitelům se totiž nelíbí, že žádosti církve o dotace neberou konce a slouží k opravě cizího majetku.

Církve mohou restituce volně využívat k opravě památek

To rozčílilo zastupitele Tomáše Židka (SNK ED), který se snažil poměrně emotivně objasnit postavení místní farnosti ve vztahu k celé církvi a na tomto příkladu vysvětlit, proč nemůže opravu kostela financovat. „Jeho pětiminutový příspěvek mě doslova zvedl ze židle, protože neříkal pravdu. Církve ani rozsáhlé restituce, které získaly, nejsou nijak omezeny zákonem nebo restrikcemi, a římsko-katolická církev, jako v tomto případě, je může volně využívat k opravě památek, jako je kostel Nanebevzetí Panny Marie,“ říká městský zastupitel František Pilný (ANO 2011).

Katolická církev masivně investuje do zemědělské půdy

„Chtěl bych panu Židkovi oponovat v tvrzení, že církev nemůže financovat opravu kostela proto, aby měla dostatek prostředků na mzdy. Ve skutečnosti ale skupuje v České republice ve velkém zemědělskou půdu, a proto její cena razantně stoupá stejně jako její pronájem. Za poslední rok dvakrát až třikrát, což se negativně projevuje ve zvýšené ceně potravin, které všichni zaplatíme ze svého. A ještě bychom měli přispívat církvi na památky? To mi přijde nefér. Úloha církví přeci spočívá v něčem jiném než v hromadění majetku. Buď tedy pan Židek mluvil účelově, nebo z neznalosti. A pokud tvrdí, že musí ´chudák´ katolická církev spravovat v Chrudimi osm objektů a přitom potřebuje jen faru a kostel, tak ať tyto objekty převede na město, a to je může spravovat. Každopádně bylo vystoupení pana Židka chabé, nepravdivé a vůči kolegovi, který návrh podával, neuctivé,“ nebere si Pilný vůči Židkovi, který je ředitelem kůru v kostele Nanebevzetí Panny Marie, servítky.

Situace se zamotává. Co je hlavní památkou města?

„Kdyby neexistovaly restituce, tak se dá o dotaci diskutovat. Nebo kdyby přišel nějaký vstřícný krok ze strany církve. Například mohla prodat nějakému developerovi nebo městu část svých pozemků v okolí Chrudimě a za takto získané peníze opravit střechu hlavního kostela a další zanedbané památky. Takhle se to ale stále více zamotává a město utápí v záměrech katolické církve poměrně hodně peněz. Starosta sice operuje tím, že je kostel Nanebevzetí Panny Marie největší pamětihodností v Chrudimi, stále tu jsou však restituce a ne nijak malé, takže by si to církev měla platit sama. A neříkám to jen já, ale i lidé, s nimiž hovořím,“ řekl ještě před schůzí městský zastupitel Petr Lichtenberg (Svobodní). „Měli bychom si především ujasnit, co je nejcennější památka v Chrudimi. V materiálech města přitom stojí, že je to budova Muzea. Teď nám zase vedení města tvrdí, že je to kostel. Nemůže být přeci ´jedničkou´ pokaždé objekt, do kterého je právě potřeba vložit peníze. Měli bychom se řídit nějakou koncepcí a preferovat hlavně městský majetek. A nikoli utápět peníze v majetku toho, kdo je má a není je ochoten investovat do údržby vlastních objektů,“ uzavírá František Pilný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here