Hergot fagot, spílali někteří zastupitelé nad čtyřicetitisícovou dotací na hudební nástroj

0
1091

Kauza fagot probudila zastupitelstvo k vzrušené debatě. Šlo o žádost Chrudimské filharmonie, která žádala město o finanční dar ve výši 40 tisíc korun na nákup uvedeného hudebního nástroje. Některým zastupitelům se to však nelíbilo. „Žadatelem je soukromý subjekt a pokud vyhovíme jednomu, přijdou i další,“ namítal městský zastupitel Ondřej Kudrnáč (ANO 2011).

Bude město sponzorovat soukromníkům další hudební nástroje?

Sám je hudebník a divil se, proč se má kupovat fagot filharmonii, když si každý muzikant pořizuje hudební nástroj za vlastní peníze a opatruje si ho a chrání. „Jestli se z toho stane obecné pravidlo, znamená to, že budeme nakupovat filharmonii další nástroje?“ ptal se Kudrnáč. Přidal se k němu i zastupitel Jiří Hradec (Koalice pro Chrudim), který se zajímal o to, co se děje s věcmi, jež jsou pořizovány za městské dotace. Například míče pro fotbalisty. Padl tedy návrh, aby město koupilo fagot do svého majetku a filharmonii jej pouze zapůjčilo.

Starosta přihodil spolustraníkovi 15 tisíc. Tleskala pouze Jeníčková

Hned na to následovala přednáška zastupitele Tomáše Židka (SNK ED), který se snažil kolegům v zastupitelstvu vysvětlit, že je pořizovací cena ve výši 40 tisíc zanedbatelná, protože jde prý o nestandardní nástroj. Jen pro srovnání – například celoroční provoz letního kina dotuje město částkou pouhých 30 tisíc korun. Židek na příkladu jiného muzikanta uvedl, že musel kvůli fagotu prodat dům, aby si jej mohl koupit, načež jeho stranický kolega a starosta města Petr Řezníček pronesl, že mu na fagot přidá ze svého 15 tisíc korun, aby to prý nebyl trabant, ale alespoň fabie. Teatrálnímu gestu starosty nakonec zatleskala jen zastupitelka Ilona Jeníčková (ČSSD). Většina jejích kolegů totiž tuší, že starosta rozdává tyto dary z ročních odměn v Elektrárnách Opatovice, zatímco oni si musí podobné „PR“ platit z vlastní kapsy, nebo hledat sponzory. Bez ohledu na to byla nakonec sporná dotace na fagot většinou hlasů schválena.

Video: Milan Jethro Wisocký
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here