Filmový klub Chrudim uvede aktuální drama z přistěhovaleckého prostředí v Německu

0
456

Filmový klub Chrudim uvede ve čtvrtek 11. ledna ve 20 hodin v Městském kině německo-francouzský film Odnikud, který se stal jedním z nejúspěšnějších neanglicky mluvených filmů na loňském filmovém festivalu v Karlových Varech. Snímek pojednává o jednom útoku s rasovým podtextem a prostředí tureckých přistěhovalců v Německu.

Katja nedokáže žít s vědomím, že jsou vrazi na svobodě

Život Katji se otřese v základech, když při atentátu přijde o malého syna a manžela tureckého původu. Rodina a přátelé se jí snaží být v těžkých chvílích oporou, ona však nedokáže žít s vědomím, že vrazi chodí beztrestně po svobodě. Pachatelé útoku s rasovým podtextem jsou nakonec dopadeni a putují před soud. Tam svádějí vypjatý argumentační souboj Katjin advokát a obhájce obžalovaných. Fakta jsou až neuvěřitelně překrucována a cesta ke spravedlnosti bude dlouhá…

Příběh plný bolesti, ztráty, truchlení a pomsty

Jeden z nejúspěšnějších snímků loňského festivalu v Karlových Varech a žhavý kandidát na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Příběh z prostředí tureckých přistěhovalců v Německu, plný bolesti, ztráty a truchlení, se přelévá ze soudního dramatu pojatého s chladnou věcností až k thrilleru o pomstě. Děj plyne zvolna a předvídatelně, ale pocity, které v divákovi vzbuzuje, jsou překvapivé a mrazivé. V hlavní roli exceluje Diane Kruger.

Úryvek z rozhovoru s režisérem Akinem, odvysílaném v Českém rozhlasu

Proč jste ve filmu zobrazil neonacistický útok? Většina obyvatel Západu v současné době považuje za hlavní problém spíš džihádistické než neonacistické útoky.

Odnikud je osobní projekt založený na skutečném případu. V Německu došlo ke xenofobním vraždám spáchaným neonacisty, k takzvaným NSU vraždám. Když jsem si představil, že bych se mohl stát terčem takového útoku jenom kvůli tomu, jak vypadám, tak mě to hodně naštvalo. Stala se z toho osobní záležitost a já jsem zasedl ke stolu a napsal tento příběh. Ale ve skutečnosti mi nejde o to být jako filmař relevantní. Můj film není o tom, kdo to udělal, nesoustředí se na samotné vrahy. Mnohem důležitější je smutek a vývoj hlavní postavy. Politické pozadí a událost, která vše spustí, jsou zaměnitelné.

Možnost pořídit si průkazku do všech filmových klubů v České republice

Vstupné na představení stojí 100 korun, s průkazem Filmového klubu (FK) pouhých 60 Kč. Zájemci si mohou zároveň přímo na místě pořídit průkazku FK za 60 korun na rok 2018, která jim zajišťuje po celý rok slevy na vstupné ve všech filmových klubech v České republice a také na některých filmových festivalech a seminářích.

● čtvrtek 11. ledna: Odnikud
režie: Fatih Akin, Německo / Francie, 2017, 106 min.

Video: Totalfilm.cz
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here