Zástupce Pirátů Štěpánek: Zlehčování úmrtí ze strany pana Málka i starosty Řezníčka mě lidsky zaskočilo

0
1507
V tomto místě došlo v minulých dnech k další vážné dopravní nehodě. Foto: Kodl Cr

Situace ohledně „úseku smrti“ na silnici I/37 mezi Chrudimí a Slatiňany není stále vyřešena. Poté, co na problém upozornila média a na prosincovém zasedání zastupitelstva města Chrudim zástupce Pirátů Pavel Štěpánek, se o tomto vleklém problému opět mluví.

Zdá se, že se trvá na tom, aby projekt nebyl realizován

Přitom je řešení nasnadě – problémem nyní je, že místostarosta Jaroslav Trávníček (ČSSD) s projektem jménem města již souhlasil, ale neinformoval o tom ostatní radní. Jde tak pochopit, že se mohli ostatní radní cítit „obejiti“, či přinejmenším neinformováni, ale snad ani to nebrání řešení této situace. Ovšem Roman Málek (Koalice pro Chrudim) – zdá se – dál trvá na tom, aby projekt nebyl schválen a především realizován. Jeho argumentem je především plynulost dopravy mezi Chrudimí a Slatiňany.

Pět mrtvých, pět těžce zraněných… Bezpečnost až na druhém místě

V daném úseku od roku 2007 zemřelo již pět lidí a dalších pět bylo těžce zraněno. „Je pro mě nepochopitelné, že plynulost dopravy je nadřazena bezpečnosti, zdraví a životům lidí,“ říká Pavel Štěpánek z Pirátů a dodává: „Zlehčování úmrtí v tomto úseku mě, nejen ze strany pana Málka, ale i pana starosty Řezníčka, lidsky zaskočilo.“

Tato nehoda skončila bohužel tragicky. Spousta dalších lehčích havárií v tomto úseku zůstává však nenahlášena, aby jejich aktéři neplatili zbytečně pokutu. V opačném případě by byla statistika ještě hrozivější. Foto: Kodl Cr

Pohyb po komunikaci se podobá ruské ruletě

Po silnici, u níž stojí obytné domy a kde je nyní devadesátka, se jezdí rychlostí až 140 km/h a nic v tom řidičům nebrání. Především po setmění se tak pohyb na této komunikaci podobá ruské ruletě. Zvláště chodci a cyklisté jsou vystavováni vysokému nebezpečí, pokud se potřebují po této silnici pohybovat, nebo přejít/přejet do Píšťov.

Nerad bych se znovu díval, jak na silnici přistává vrtulník

„Není pravda, že za ty tragédie nese vinu alkohol, jak tvrdí pan starosta. Není pravda, že sedmdesátka nic nevyřeší a že bychom zbytečně zpomalovali dopravu kvůli pár zahrádkářům, jak tvrdí pan Málek. Kvůli absenci skutečné stezky při hlavní silnici mezi Chrudimí a Slatiňany, která je značně využívána cyklisty i chodci, stojí za to omezit plynulost dopravy a nenadřazovat ji nad ochranu zdraví a života, byť pár zahrádkářů. Já na tu silnici koukám z okna svého bytu a nerad bych se díval, jak tam přistává další vrtulník. Věřím, že doporučení ŘSD jsou založena na studiích, které ohledně tohoto úseku ŘSD provedlo a mají reálné opodstatnění. Je potřeba si srovnat priority a začít jednat,“ říká Štěpánek.

Měření prokázala, že drtivá většina řidičů projíždějících po silnici I/37 mezi Chrudimí a Slatiňany nejenže porušuje stanovenou rychlost, ale dokonce ji značně překračuje. Běžně se tu jezdí 140 až 150 kilometrů v hodině. Tomu je podle expertů třeba zabránit. Vedení města se však staví k problému nejednoznačně a liknavě. Foto: Kodl Cr

Město zatím vůbec nic neudělalo a žalostně zaspalo

Piráti na nebezpečný úsek silnice I/37 upozorňují už několik let. Řešení se nabízelo víc. Zřízení stacionárních radarů a přimět řidiče alespoň dodržovat předepsanou devadesátku, případně kombinovat se snížením rychlosti alespoň na 80, posunutí značky hranice města Chrudim zhruba o 500 metrů směrem na Slatiňany, rozšíření silnice o zpevněnou cyklostezku a bezpečnou krajnici, či instalovat úsekový radar, který by pod hrozbou pokuty a ztrátou bodů donutil řidiče alespoň dodržovat předepsanou rychlost. Město ale zatím neudělalo nic. ŘSD schválilo návrh na snížení rychlosti na 70 km v hodině a vybudování bezpečnostních ostrůvků a přechodu pro chodce, a vypadá to, že město tento vývoj žalostně zaspalo a někteří jeho představitelé hodlají dlouho očekávané výsledky dále blokovat.

Doufejme, že nebude třeba dalších zranění, aby konečně vzniklo opatření, které by konečně nebezpečný úsek silnice I/37 mezi Chrudimí a Slatiňany uklidnilo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here