Bývalý bezpečnostní expert Pirátů Jiří Stuna: Ztrácíme národní hrdost a vzdáváme se češství

0
1115
PhDr. Jiří Stuna se synem. Foto: z archivu Jiřího Stuny

Mohl se stát v poklidu poslancem. Namísto toho se rozhodl bývalý krajský šéf Pirátů Jiří Stuna ze strany odejít a jako důvod uvedl nesouhlas s bezpečnostní koncepcí České pirátské strany, která je vstřícná k migrantům. Vedle toho veřejně podporuje současného prezidenta Miloše Zemana a jeho názory v této oblasti. Nelituje toho dnes Jiří Stuna?

Nelze se odborně ztotožnit s naivními názory na migraci

„Aby se člověk mohl opravdu věnovat vedení krajské organizace, tak k tomu potřebuje spoustu času, a ten jsem neměl, protože jsem působil současně ve třech zaměstnáních a vedle toho začal rekonstruovat dům. Proto jsem se rozhodl funkci uvolnit. Ve straně jsem měl přitom na starosti celorepublikový bezpečnostní program, avšak začal jsem ve stále větší míře narážet na vcelku naivní názory spojené s migrací, s kterými jsem se nemohl odborně ztotožnit a pracovat s nimi. Byl to v podstatě jeden z hlavních důvodů, proč jsem se s Piráty rozešel. Zdůrazňuji však, že po dohodě s Ivanem Bartošem a v dobrém. Ničeho tedy nelituji,“ říká bývalý bezpečnostní expert Pirátů Jiří Stuna.

Dva tábory voličů: eurohujeři a hrdí vlastenci

„A jak prožívám prezidentské volby? Nemám především radost z toho, že současná volba prezidenta rozděluje národ na dva nesmiřitelné tábory. Jeden tvoří takzvaní eurohujeři a vítači, kteří ztratili národní hrdost, vzdávají se češství a nejŕadši by se stali kolonií Evropské unie. A to přesto, že máme být z historického hlediska na co hrdí. Já osobně se nacházím ve druhém táboře, který preferuje zachování České republiky a naši suverenitu,“ vysvětluje Jiří Stuna. Jak dodává, sledoval pozorně celou prezidentskou kampaň i ostatní kandidáty a snažil se vybrat v prvním kole svého favorita a vycházel mu jako možný Pavel Fischer. „Ten ale do druhého kola neprošel, takže už nebylo co řešit, protože mi je bližší Miloš Zeman,“ pokračuje bývalý krajský šéf Pirátů.

Drahoš? Bez politických zkušeností a nejspíš něčí loutka

A proč právě Miloš Zeman? „Protože je velmi pragmatický v otázce migrace a pokud jde o zachování naší národní suverenity. Jsem toho názoru, že obavy lidí z migrace jsou na místě. A proč ne Jiří Drahoš? Neříkám, že je to špatný člověk, nemá ale evidentně žádné politické zkušenosti a ještě před rokem o něm v souvislosti s politikou nikdo neslyšel. Použiju v této souvislosti větu, kterou v roce 1997 pronesl Václav Havel: ´Byl bych nerad, aby se příštím prezidentem stal nějaký zasloužilý profesor egyptologie, který nakonec bude zvolen jen proto, že nikdy nikomu nevadil a nikdy nikoho nenaštval.´ S tím musím víc než souhlasit, protože se značná část lidí nechala zblbnout médii, která vykreslila Zemanův obraz do takové míry, že je jediným cílem voleb jeho odstranění. A to je málo, když chybí jakékoliv jiné pádné argumenty. Proto pana Drahoše vnímám jako něčí loutku a s jeho eurohujerismem vnitřně nesouhlasím,“ tvrdí Jiří Stuna.

Bude záležet na tom, kolik lidí stačila média zblbnout

A jak volby dopadnou? „Pevně věřím, že Miloš Zeman vyhraje, i když výsledek bude nejspíš o něco těsnější než před pěti lety. Bude to také hodně záležet na tom, do jaké míry stačila média lidi ovlivnit. Mám však pocit, že nás, kteří chceme Miloše Zemana na Hradě, je hodně. Že jsme hrdí na svou zemi a neprodáváme ji za laciné sliby,“ uzavírá bývalý Pirát Jiří Stuna.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here