Zemřel Ruda Petráš. Bývalý metodik OKS Chrudim, hudební manažer a herec

0
1805
Ruda a Honza Petrášovi při jednom z posledních vystoupení pro děti. Foto: z archivu Honzy Petráše

Žijí mezi námi. Mnohdy o nich vůbec nic nevíme. Přesto ovlivňovali životy některých z nás. Podobně jako bývalý metodik Okresního kulturního střediska (OKS) Chrudim Rudolf Petráš, kterému neřekl nikdo jinak než Ruda. Zemřel v neděli 28. ledna po déletrvající nemoci ve věku nedožitých 69 let. Poslední rozloučení s ním se uskuteční v úterý 6. února v 10 hodin dopoledne v malé obřadní síni pardubického krematoria.

Vyhazov z OKS Chrudim kvůli pětatřiceti korunám

Přestože byl Ruda absolventem obchodní akademie, nikdy se účetním nestal, protože ho srdce táhlo pokaždé k hudbě. I díky tomu se stal v 70. letech již zmíněným metodikem OKS Chrudim a měl na starosti všechny hudební žánry v okrese. Velice brzy se uvedl založením meziokresního hudebního festivalu Interštafeta, který byl ve své době velmi populární. Měl však na spoustu věcí samostatný názor a proto se stal po čase nepohodlným. Záminka pro jeho odstranění přišla už na konci 70. let, kdy mu byla vytknuta nepovolená jízda služebním autem do nedalekých Podhořan, kam jel vyzvednout tanečnici vystupující na jedné z místních estrád. Nezapsáním této cesty do knihy jízd vznikla prý OKS škoda ve výši 35 korun a tak na sebe vyhazov nenechal dlouho čekat. Rudův post potom převzaly zasloužilé funkcionářky, známé zdejším muzikantům ještě po mnoho let například účastí u rekvalifikačních zkoušek.

Zpěvačka Petra Černocká byla jednou z prvních, která po úmrtí Rudy Petráše kondolovala rodině. Na snímku je po jejím boku uprostřed Ruda Petráš a vpravo Honza Petráš Popleta. Foto: z archivu Honzy Petráše

Od Chladila se Simonovou až k rockové muzice

Naštěstí je něco špatné pro něco dobré. A Ruda to zakrátko poznal na vlastní kůži. Odešel z Chrudimi do Prahy, kde získal místo kulturního pracovníka v KD Spořilov, kde právě vznikaly základy budoucího velmi úspěšného Divadla Járy Cimrmana. Rudu to však stále více táhlo k hudbě a tak byl přeložen do KD Novodvorská, který byl znám pořádáním mnoha koncertů, a kterému začal Ruda šéfovat. Odsud už byl přitom jen krůček k funkci hudebního manažera, kde mohl Ruda naplno rozvinout svoje organizační schopnosti. Možná i proto se tato funkce oficiálně jmenovala „organizační pracovník“. Ze všeho nejdříve začal zastupovat populární pěveckou dvojici Milan Chladil a Iveta Simonová, avšak zakrátko objevil temperamentní zpěvačku Janu Robbovou a zaměřil se více na rockovou muziku. Do jeho stáje tak přibyly skupiny Markýz John, Orient, Karamel, prodával i koncerty Jirky Schelingera, po jehož smrti přivedl bratra Milana do kapely Projektil, které dělal manažera až do roku 1989.

Štace s divadlem po celé České republice

Krátce po sametové revoluci, která způsobila výpadek v poptávce po živých vystoupeních umělců, začal dělat s několika pražskými herci divadlo a jezdil s nimi štace po celé republice. V 90. letech se ještě krátce věnoval bigbítu, ale nakonec zakotvil přeci jen u divadla s mimem Jaroslavem Čejkou, aby se později věnoval společnému vystupování s mladším bratrem Honzou, který je znám pod uměleckým jménem Honza Petráš Popleta. Ruda přitom hrál, co mu síly stačily, vrátil se však zpět do rodného kraje. Specializoval se ale dál na dětská představení a pro seniory v celé ČR, kde si získal spoustu nových přátel, avšak postupující nemoc byla nad jeho síly. Svoje poslední vystoupení sehrál loni v květnu v Pardubicích.

Mezi přátele Rudy Petráše patřil i komik Václav Upír Krejčí. Foto: z archivu Honzy Petráše

Dokázal prodat eskymákům ledničku a na Saharu kamna

A jak na něho vzpomíná jeho bratr Honza? „Ruda mi bude chybět. Přivedl mě na začátku 80. let do velkého uměleckého světa, který mi učaroval. Jen díky němu jsem se mohl poznat s mnoha slavnými lidmi, kteří mi už kondolovali – mezi prvními například zpěvák Jirka Hopp a bubeník Karel Jenčík z Projektilu, zpěváci Standa Hložek nebo Petra Černocká a mnozí další. Těm všem bude Ruda také moc chybět. Zejména jeho humor a manažerské dovednosti. Ne nadarmo se o něm říkalo, že dokáže prodat eskymákům ledničku a na Saharu kamna :-),“ vzpomíná s úsměvem Honza Petráš. A musím mu dát za pravdu. Rudu jsem v roce 2008 angažoval jako hlavního kolpoltéra Týdeníku Pernštejn v Pardubicích a v Chrudimi a dokázal opravdu nemožné. Zakrátko nás všude nejen znali, ale i četli, a byla to také jeho nesporná zásluha. Proto věřím, že už si tam nahoře Ruda notuje s Jirkou Schelingerem a dalšími, které měl ze srdce rád, a vím, že jim musí být v nebi veselo, ačkoliv nám dole se to tak nemusí zdát. Čest Tvojí památce, Rudo! Nikdy na Tebe nezapomenu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here