Byla zkolaudována nová polní cesta Na Větrníku. Rýsuje se další možnost na Podhůru bez větších investic

0
734
Obyvatelé sídliště Na Větrníku využívají novou polní cestu ve směru na Topol už několik měsíců bez ohledu na to, kdy byla zkolaudována. Foto: Roman Zahrádka

První místostarosta Jaroslav Trávníček (ČSSD) zveřejnil informaci o kolaudaci nové polní cesty mezi chrudimským sídlištěm Na Větrníku a místní části Topol, o které jsme opakovaně informovali už loni. Více než dvoukilometrová asfaltobetonová trasa umožňuje nyní nejen obsloužit zemědělcům přilehlé zemědělské pozemky, ale také ji využívat k pěší turistice nebo jiným sportům, například k běhu, cyklistice či jízdě na kolečkových bruslích. V neposlední řadě zpřístupňuje milovníkům přírody opět po letech přírodní rezervaci Habrov a využívají ji také pejskaři.

Stavbu zaplatil stát, Chrudim dala pozemky

Jak už jsme informovali, město se na akci finančně nepodílelo. Platil ji totiž stát. Chrudim však v její prospěch postoupila některé své pozemky. „Rádi jsme se přidali, protože má trasa návaznost na obchvat města a vede přes most, který zde v souvislosti s obchvatem vznikl,“ říká místostarosta Trávníček. Jak dodává, prozatím jde o první etapu, kterou administrativně připravuje Státní pozemkový úřad v návaznosti na další, které by měly v budoucnu v okolí Chrudimě vzniknout.

Možnost dostat se rychle a levně na Podhůru

Už teď se ozývají ve městě například hlasy požadující úpravu polní cesty 2807/1 mezi bývalým zahradnictvím a kasárnámi u nebezpečné výpadovky I/37 z Chrudimi na Slatiňany, která je v majetku města a která by umožnila lidem snazší zpřístupnění rekreačních lesů na Podhůře. Ovšem za předpokladu, že bude silnice proměněna na příměstskou komunikaci, rozšířena o cyklopruhy, bude zde zpomalena rychlost na 70 kilometrů v hodině a budou zde instalovány zpomalovací prvky před jednotlivými odbočkami. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má už na tento záměr zpracovaný projekt a připravených na účtě zhruba 50 milionů korun. Realizaci této stavby však provází nejasná komunikace mezi ŘSD a vedením města, v níž se obě strany vzájemně obviňují z nespolupráce, a vážně tak hrozí, že Chrudim o tuto investici přijde. Kdyby se ji však podařilo realizovat a využilo se rozšíření nových cyklotras, mohlo by město upustit od letitého záměru budovat nákladnou cyklostezku za 20 milionů korun podél letiště, kterou navíc komplikují majetkové vztahy k dotčeným pozemkům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here