Radnice málem pochybila. Nebýt zastupitele Pilného, zbavila by se lehkomyslně všech přístupových cest na Skřivánek

0
1817
Ilustrační foto: Pixabay.com

Je před komunálními volbami a proto se některé volební strany snaží na sebe opět upozornit. Třeba taková Koalice pro Chrudim vedená neuvolněným místostarostou Romanem Málkem (KDU-ČSL), která už dvakrát prostřednictvím olomouckého Regionálního vydavatelství obšťastnila Chrudimáky „novinami celého města“ zdarma do schránek. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby však byly noviny pravdivé.

Návrh cyklostezky stáhl z programu schůze předkladatel

Názorným příkladem je vcelku nevinná zpráva „Cyklostezka do Sobětuch odložena“, která obviňuje městského zastupitele Františka Pilného (nez. za ANO 2011) z toho, že se údajně postaral o zastavení ročních příprav cyklostezky ze Sobětuch do Chrudimi a že kvůli tomu ostatní zastupitelé doufají, že se jim podaří Pilného přesvědčit, aby se mohla cyklostezka do dvou let stavět. Nic z toho není ale pravda, neboť Pilný tento záměr na zastupitelstvu nezmařil a je pro výstavbu této cyklostezky. Návrh ve skutečnosti stáhl z programu schůze jeho předkladatel, první místostarosta Jaroslav Trávníček (ČSSD), protože obsahoval plno nejasností. Někdy i dost podezřelých. O tom se ale „noviny celého města“ už nezmiňují.

Předložený projekt poškozoval zájmy města na Skřivánku

„Chtěl jsem, aby se o této záležitosti hlasovalo. Předkladatel ale návrh stáhnul, protože by poškodil město. Chrudim by totiž prodala veškeré svoje příjezdové cesty ke Skřivánku Jiřímu Wiesnerovi a nemohla by tak občanům garantovat, co jim kdysi slíbila, že se nebude jezdit přes starý Skřivánek. Pro město by to zároveň znamenalo dostat se do područí developera, který má v této lokalitě svůj zájem, protože by zde ztratilo přístup ke svým pozemkům. Navrhnul jsem tedy, aby se o prodeji pozemků na cyklostezku a o prodeji příjezdových cest panu Wiesnerovi hlasovalo odděleně. Na základě toho vzal pan místostarosta Trávníček svůj návrh zpět,“ objasňuje zastupitel Pilný, co se ve skutečnosti na zasedání zastupitelstva stalo.

Hledejme řešení, aby mohla cyklostezka vzniknout

Sobětuchy chtějí podél silnice na Chrudim postavit cyklostezku, a to na pozemcích Jiřího Wiesnera. Ten sice souhlasí, ale pod podmínkou, že je smění za jiné pozemky, například za ty v majetku města. „Mimo jiné chce ty, které tvoří přístup k lokalitě Skřivánek, a navrch mu vedení radnice ještě slíbilo prodat další pozemky. Navrhuji tedy za této situace, které nejsem příčinou, pojďme schválit nákup pozemků od pana Wiesnera na cyklostezku, a pojďme se bavit o tom, co panu Wiesnerovi prodáme, aby mohla cyklostezka vzniknout,“ pokračuje František Pilný. Směna pozemků je totiž smluvně koncipována jako jejich nákup a prodej.

Podezřelé okolnosti transakce bez vědomí městského architekta

Velmi zajímavé, ba až podezřelé na celé chystané transakci bylo, že se k prodeji dotčených pozemků nevyjadřovaly příslušné odbory města, ani městský architekt. „Abych to dokreslil pro lepší představivost čtenářů. Jestliže si chcete koupit od města třeba jeden metr čtvereční půdy před svojí zahrádkou, protože je k ní historicky připlocen, tak nám vedení radnice tvrdí, že se musíme v takových případech chovat koncepčně. Že nelze jen tak prodat metr půdy a že je k takové transakci nutné vyjádření odboru investic, odboru správy majetku a také městského architekta. Mnohdy se tak stane, že město takový pozemek občanovi Chrudimě neprodá, protože například odbor investic k tomu napíše, že se zde bude někdy v neurčitém budoucnu řešit chodník. A tady při tak zásadním prodeji bychom se lehkomyslně zbavili kusu Skřivánku, aniž se k tomu vyjádřily oba zmíněné odbory a městský architekt Marek Janatka. Když jsem kvůli tomu Janatku napřímo kontaktoval, divil se, že ho s tímto záměrem vůbec nikdo neseznámil a napsal mi o tom krátké vyjádření,“ konstatuje zastupitel Pilný. Zajímavé na projednání návrhu bylo i to, že se jednání neúčastnil starosta Sobětuch, aby chrudimským zastupitelům objasnil záměry své obce. „I přesto jsem pro výstavbu cyklostezky z Chrudimi do Sobětuch, neboť ji považuji za přínosnou, avšak za výše uvedených podmínek,“ uzavírá František Pilný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here