Nejen město disponuje knihovničkami. Piráti nabízejí v Radoušově ulici zdarma odbornou politickou literaturu

0
616
Ilustrační foto: Pixabay.com

Město se nedávno prezentovalo tím, že rozšiřuje ve svých objektech knihovničky, tzv. knihobudky, do kterých mohou občané odkládat nepotřebné knížky, anebo si jejich čtením krátit na těchto místech dlouhou chvíli při čekání. Knížky jsou přitom k dispozici v budově městského úřadu v Pardubické ulici, dále ve vestibulu krytého plaveckého bazénu v ulici V Průhonech či ve vestibulu sportovní haly na Tyršově náměstí. Málokdo však už ví, že podobnou službu nabízeli už od května 2016 v Radoušově ulici také chrudimští Piráti.

O veřejnou lednici ani freeshop nebyl v Chrudimi zájem

Ti zde otevřeli v tomto termínu svoje Pirátské centrum a kromě veřejné lednice, freeshopu nebo veřejného uložiště dat tady uvedli do provozu i knihovnu odborné politické literatury. „Bohužel se ukázalo, že o tyto projekty nebyl v Chrudimi v podstatě žádný zájem a tak byly tyto projekty ´uspány´. Pro veřejnou lednici nyní hledáme vhodnější prostor na výrazně frekventovanějším místě, kde by byla lednice ideálně 24 hodin denně přístupná. V tuhle chvíli o ní komunikujeme s několika aktivisty v oblasti efektivního spotřebovávání jídla. Jako vhodnější město se nám jeví Pardubice a na místě je i spolupráce s potravinovými bankami,“ říká krajský předseda Pirátů Pavel Štěpánek.

Skromná knihovnička bude k dispozici od května

Jak dodává, prostory Pirátského centra v Chrudimi se ukázaly nevhodné také pro freeshop věcí, a to především vinou malého prostoru, kterým centrum disponuje. Knihovnu by však chrudimští Piráti rádi zachovali. „Nejpozději od začátku května zde budu minimálně třikrát v týdnu k dispozici občanům, kteří tak budou moci využít i naši skromnou knihovničku a některou z knih si vypůjčit,“ pokračuje Štěpánek, který se od března stává koordinátorem Pirátů v Pardubickém kraji.

Karneval revoluce, Kapitál v 21. století a další tituly

„Přesné otevírací hodiny brzy zveřejníme. Knihovna disponuje zajímavými tituly s politickými tématy. Namátkou například knihu Karneval revoluce, kterou napsal Padric Kenney a popisuje významnou roli hnutí obyčejných lidí pro revoluci, která později smetla komunismus v celé Evropě. Anebo knihu Kapitál v 21. století od Thomase Pikettiho, která je podle New York Times jednou z nejvýznamnějších ekonomických knih desetiletí, ve které její autor popisuje rostoucí koncentraci příjmů v rukou nevelké ekonomické elity a ukazuje tak na návrat dědičného kapitalismu. Některé knihy nebyly do dosud přeloženy do češtiny a proto jsou v angličtině. K zapůjčení budou v otevíracích hodinách Pirátského centra v Chrudimi zdarma,“ uzavírá Pavel Štěpánek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here