Schůzka občanů se zastupiteli se nesla pod dojmem posledních dní. Obávají se prý pomsty radnice

0
512
Ilustrační foto: Roman Zahrádka

Středečního setkání občanů města s chrudimskými zastupiteli v Měšťanské restauraci v Muzeu se zúčastnili pouze tři zastupitelé za ANO 2011 – Richard Herbst, František Pilný a Eva Kleprlíková. Nikdo další ze zastupitelstva na schůzku s občany nedorazil. A co se probíralo? Problematická doprava ve městě, smysluplnost Desatera a projektu Zdravé město Chrudim, nečekané problémy s křečkem polním v Píšťovech u obchodního domu Tesco, kde má vyrůst nový skatepark, dále parkování u tohoto supermarketu, rozpadající se občanská vybavenost ve městě, či obavy občanů z možné odplaty městských úředníků za jejich názory.

Žije křeček jen na místě skateparku nebo na celém poli?

Zajímavá byla informace obyvatel Čáslavské ulice o ochotě Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zaplatit zdejším žadatelům výměnu oken proti hluku směrem do nadměrně frekventované ulice. Debata se vedla zároveň o možnosti pořízení čističek vzduchu do těchto domácností, kterou do příště prověří zastupitelka Kleprlíková a bude o ní občany informovat. Dalším probíraným tématem byl výskyt křečka polního v Píšťovech, který může podle všeho zabránit výstavbě nového skateparku. Alespoň se na to odvolával při posledním Desateru problémů města starosta Petr Řezníček (SNK ED). Přítomní v této souvislosti poukazovali na pokračující developerskou výstavbu v této lokalitě a další prodej zdejších pozemků za účelem výstavby rodinných domů, a podivovali se nad tím, proč zde může někdo stavět a jiný nikoli, neboť kolonie křečků, pokud tu opravdu nějaká je, shání určitě potravu na celé ploše bývalého pole. Vyjádřili dokonce obavy nad tím, zda nejde jen o zástupnou záminku, jak skatepark nakonec po volbách nestavět.

Zaznělo: rozpadá se nám střecha nad hlavou a my se bavíme a jásáme

Ozvali se také obyvatelé ulice Na Kopci, která sousedí se sídlištěm Na Větrníku, aby poukázali na zdejší rozbité chodníky po obou stranách, které jsou každodenně doslova obsypány šňůrami parkujících aut. Zmíněno bylo i několik dalších odstrašujících případů rozbitých komunikací v Chrudimi s poukazem na to, že vedení města upřednostňuje investice do sportu a zábavy před investicemi do občanské vybavenosti a kupuje si tak hlasy některých voličů, především sportovců. Stejně tak prý investuje tam, kde je to nejvíce vidět, například do budov Muzea a Nové radnice. „Nelze přeci, když se nám rozpadá střecha nad hlavou, abychom utráceli za zábavu a jásání. Nejdříve opravme to, co je třeba, a potom se klidně bavme,“ zaznělo mimo jiné na schůzi. V této souvislosti byla uvedena za příklad nedokončená kanalizace v místních částech města, za což hrozí Chrudimi nemalé finanční sankce, pokud do ní nezačne v dohledné době investovat. Má jít přitom o investici v řádu zhruba 100 milionů korun, která spadne na bedra příští reprezentace města.

Pilný: chybí nám koncepce, ne Desatero a Zdravé město

Debata se vedla také na účet Desatera problémů. Většina diskutujících se shodla na tom, že jsou některé výstupy z tohoto projektu unáhlené a podivovali se třeba nad tím, jak mohl zvítězit park pro psy, když je podle jejich mínění ve městě daleko více problémovějších věcí, které potřebují urychleně řešit. „Tomuto městu chybí koncepce. Pokud by mělo nějakou jasnou vizi, pak by nepotřebovalo projekty, jako je Desatero nebo Zdravé město. Lidé sem chodí nepřipravení a rozhodují se často na poslední chvíli pod vlivem emocí a informací, které jsou jim prezentovány, aniž znají všechny souvislosti. Potom se nedivme, že jsou předkládány nejrůznější hlouposti, z nichž některé jsou později realizovány. Říkám už od začátku, že je to celé špatně nastaveno, a město vůbec neví, kterým směrem se chce v příštích desetiletích rozvíjet,“ konstatuje zastupitel Pilný.

Občané se prý obávají možné msty, tvrdili diskutující

Po skončení schůzky bylo nejčastějším námětem rozhovoru občanů téma jejich možného zastrašování úředníky a politiky a uváděli některé konkrétní případy z minulosti, k nimž mělo docházet přímo na radnici. „Lidé se bojí, že se jim bude radnice mstít. Bojí se represí. Proto se veřejně nevyjadřují a nescházejí se. Už teď na této schůzce jsme měli obavu z toho, že blízko nás sedí jeden ´nastrčený´ člověk a poslouchá, jaké donese vedení radnice informace o tom, co se tu dělo a kdo všechno tady vystupoval. Proto mezi nás nepřicházejí ani úředníci, protože se obávají pomsty. Byla jsem tady mimo jiné dotazována na to, jestli se nebojím bojovat za zklidnění silnice I/37. Nebojím, protože bojuji za správnou věc, která bude chránit všechny naše občany,“ uvádí bývalá zastupitelka města a pravidelná účastnice těchto debat Věra Doležalová. A proč na schůzce chyběli třeba starosta a místostarostové? Třeba jen proto, že většina z nich momentálně pobývá v zahraničí. Starosta Řezníček má namířeno do Berlína, neuvolněný místostarosta Miroslav Tejkl (ČSSD) je v Bruselu a Roman Málek (Koalice pro Chrudim) dokonce až v exotickém Mexiku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here