Za smrt matky v Chrudimské nemocnici připadlo dětem odškodnění ve výši skoro půldruhého milionu korun

0
947
Foto: Roman Zahrádka

Po deseti letech soudních tahanic přiznal odvolací soud nárok na odškodnění třem dětem, které přišly v Chrudimské nemocnici o matku, jež zemřela v dubnu 2006 po operaci křečových žil. Bezprostředně po zákroku upadla tehdy žena do bezvědomí a dva dny na to zemřela. Podle výroku soudu v důsledku toho, že se jí nedostalo obvyklé zdravotní péče v souladu s obecně uznávanými lékařskými metodami. Zejména u ní neměla být prováděna pravidelně každých třicet minut kontrola všech životních funkcí, ale až těsně předtím, než byla dotyčná nalezena v bezvědomí a bez srdečního pulzu.

Okresní soud i krajská pobočka se shodly na verdiktu

V roce 2008 se případem začaly zabývat soudy. Loni v lednu nakonec uznal Okresní soud v Chrudimi všechny nároky pozůstalých, avšak Pardubický kraj, který je zřizovatelem Chrudimské nemocnice, se proti tomuto rozsudku odvolal. Odvolací soud, konkrétně pardubická pobočka Krajského soudu v Pardubicích, však závěry svých chrudimských kolegů loni v říjnu beze zbytku potvrdila. Čekalo se tedy na stanovisko Pardubického kraje, který až doposud chybu svých zdravotníků neuznával stejně jako nárok na odškodnění ve výši 480 tisíc korun pro každé z dětí. Zároveň ale nemohl přistoupit ani na mimosoudní vyrovnání. „Byli jsme vázáni stanoviskem zdravotní pojišťovny, která zavinění nemocnice odmítala a v podstatě do půlky ledna 2018 nebylo možné vyřešit věc mimosoudně,“ vysvětlil pro média mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Polovinu nákladů zaplatí zdravotní pojišťovna, druhou kraj

Podle mluvčího kraje bylo proto zvažováno, zda proti rozsudku podá Pardubický kraj dovolání k Nejvyššímu soudu. Zdravotní pojišťovna změnila však podle něj v půli ledna svoje zamítavé stanovisko a rozhodla se, že už se nebude proti rozsudku dál odvolávat a přistoupí na to, že zaplatí manželovi, rodičům i dětem náhradu i s úroky. Každému z dějí přitom připadla paušální náhrada ve výši 240 tisíc korun. Stejnou částku by měl teď zaplatit dětem také kraj jako náhradu za nemajetkovou újmu, přičemž o podmínkách tohoto odškodnění s pozůstalými se nyní podle Bartáka vyjednává.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here