
O nás bez nás. Asi tak by se dala nazvat zahájená výstavba nové základny sanitek na okraji největšího chrudimského sídliště U Stadionu, které musel v těchto dnech k nelibosti některých obyvatel ustoupit kus zdravého lesa a zároveň zde byla pohřbena veškerá naděje na bezpečnější příjezdovou cestu do sběrného dvora, kterou tady nechala radnice za nemalé peníze už dříve vyprojektovat.

Je umístění nové základny logisticky nevýhodné?
Shodují se na tom někteří opoziční zastupitelé, kteří kritizují způsob, jakým byli postaveni před hotovou věc, neboť bylo podle jejich mínění o záměru rozhodnuto dávno předtím, než se s ním mohli seznámit. Navíc byli nuceni rozhodovat v časovém presu s odůvodněním, že kraj na výstavbu nové základny spěchá, přestože vlastní rozsáhlý areál Chrudimské nemocnice, kde mohly být garáže postaveny. Upozornil na to poslanec, městský zastupitel a primář zdejšího dětského oddělení David Kasal (ANO 2011), kterému nedává umístění nové základny sanitek z logistického hlediska žádný smysl. „Z odborného hlediska mi to nedává smysl, a nikdo nám doposud nevysvětlil, jaké bude mít umístění základny výhody. Jako lékař a primář dětského oddělení Chrudimské nemocnice nechápu, proč má být objekt pro dva sanitní vozy mimo areál špitálu. Až doposud jsme se bez problémů se záchranáři na všem domlouvali, zatímco teď bychom se měli dohadovat se stanovištěm sanitek na odlehlém místě,“ argumentuje David Kasal.

Město buď lhalo, nebo neumí vyjednávat, říká zastupitel
Dalším, kdo rozhodnutí vedení radnice podrobil kritice, je městský zastupitel a kandidát na nového starostu František Pilný (nezávislý za ANO 2011). „Podle mne mohl vjezd do sběrného dvora v této lokalitě zůstat, pokud by město dokázalo posunout pozemek určený pro základnu sanitek alespoň o pět metrů. Navíc jsme byli vedením města ujišťováni, což souvisí s druhým problémem, kterým je vynucené kácení zdejšího lesíku, jehož je obrovská škoda, že se nabízí pro základnu zcela jiný prostor v sousedství Tesca, kde jsou jen náletové křoviny. Město tedy mělo zcela určitě Pardubickému kraji nabídnout jiný pozemek, kde není tolik stromů a zeleně, v horším případě mohlo stavbu alespoň posunout, aby minimalizovalo způsobené škody. Dovolím si proto tvrdit, že jsme buď byli v tomto ohledu městem podvedeni a že nám neříkalo od začátku pravdu, nebo je to v lepším případě ukázka toho, že neumí vyjednávat s partnery. Nedokázalo to tady, jak chce tedy uspět v daleko složitější kauze před hotelem Bohemia?“ ptá se František Pilný.

Nedbal starosta zájmu občanů a městských firem?
Na nesrovnalosti v bezúplatném převodu dvou tisíc metrů čtverečních půdy v zalesněné lokalitě U Stadionu z města na Pardubický kraj upozornilo už samotné projednávání záměru v zastupitelstvu. Například zastupitelka Šárka Trunečková (SNK ED), která je v Chrudimi mimo jiné zodpovědná za projekt Zdravé město, přiznala, že kraj na město s převodem zalesněného pozemku tlačil a nebyl prý čas cokoliv dál projednávat. Podle ní byl tedy záměr přijat ve spěchu. Starosta města a Trunečkové spolustraník Petr Řezníček proto vzápětí některé zastupitele šokoval prohlášením, že byla výstavba nové základny sanitek veřejně projednána už v červnu 2016 při projednávání návrhu změny územního plánu města, a že všichni ti, kdo proti tomu během schůze protestují, mají smůlu. Měli se prý ozvat dříve. „Byla to názorná ukázka chování pana starosty – já nic, já muzikant. Měl by přitom zastupovat zájmy občanů i zájmy městských firem, ale to se v tomto případě nestalo, protože těchto zájmů nedbal,“ tvrdí zastupitel Pilný s poukazem na viditelný rozpor ve vystoupeních obou těchto zastupitelů za SNK ED.

Jakým způsobem bude řešena náhradní výsadba?
Záměr výstavby nové základny sanitek U Stadionu nebyl přitom veřejně projednán ani s místními obyvateli, kteří se teď musí z balkónů svých domů dívat na vykácenou plochu, která jim až doposud sloužila jako protihluková clona a chránila je před projíždějícími vlakovými soupravami. Jak jim bude tato újma kompenzována, není doposud jasné. Starosta Řezníček totiž prohlásil, že je povinností města řešit každý skácený strom náhradní výsadbou, tato povinnost ale nyní přechází na Pardubický kraj. Jak to chce řešit, je zatím velkou neznámou. Každopádně hodlá novou základnu sanitek za zhruba 25 milionů korun, na kterou získal dotaci z evropských fondů, postavit nejpozději do konce letošního roku.

