Mládežnický aktivista Marek Točoň: hlasujme pro oplocenou louku pro psy, re-use centrum a snížení rychlosti na Slatiňany

0
937
Foto: Kodl Cr

Mládežnický aktivista Marek Točoň uspěl během letošního Chrudimského desatera se svým návrhem zřídit v Chrudimi oplocenou louku pro psy. Ostatně, nejde o nový nápad. Diskutuje se o něm ve městě už dlouhé roky. Zejména poté, co vedení města nechalo zrušit stojany se sáčky na psí exkrementy a poplatky za psy v Chrudimi navýšilo tak, že patří k nejvyšším v České repuplice.

Výdaje na psí louku nejsou pro město nijak velké

„Vznést tento požadavek mě napadlo v souvislosti s probíhající diskuzí na facebooku ohledně skateparku. Jedné z komentujících se totiž nelíbilo, že se zastaví další zelená plocha, a víc než skatepark by ocenila psí louku. V tu chvíli jsem si vzpomněl na kamarádku, která je v Chrudimi známá tím, že lidem venčí jejich psy, když zrovna nemají čas. Oslovil jsem ji, a během Desatera jsme spolu tento bod představili veřejnosti. Mám za to, že finanční náročnost tohoto projektu není tak velká, aby Chrudim nemohla psí louku zrealizovat. Stačí jen nalézt vhodný prostor, který se oplotí a případně vybaví nějakými doplňky,“ říká pro Noviny Chrudim Marek Točoň.

Foto: Kodl Cr

Re-use centrum by mohlo prodávat vyřazené věci

Dalším nápadem z „jeho dílny“ je návrh zajistit v Chrudimi vhodný prostor pro vybudování Re-use centra, jež zajišťuje znovuvyužití odpadu. „Tento návrh jsem předložil u stolu s životním prostředím, a to vzhledem k vzrůstajícímu odkládání opotřebovaných věcí do sběrného dvora. Mnoho lidí se totiž zbavuje věcí, které jsou však stále funkční a mohly by ještě leckomu posloužit. Tento účel plní právě Re-use centra, do nichž lidé odkládají věci, které už nevyužijí, a ty si pak může za drobný poplatek kdokoliv odkoupit. Takové centrum by mohlo být v Chrudimi prospěšné nejen pro lidi, kteří nemají třeba na nový nábytek, ale z jeho výtěžku by mohl být například spolufinancován provoz chrudimského psího útulku. Rád bych proto poděkoval všem, kteří pro tento bod ve veřejné anketě hlasují, a zároveň také Sylvě Vackové, která s chutí na tomto projektu spolupracuje,“ pokračuje Marek Točoň.

Foto: Kodl Cr

Přijde Chrudim v ulici Obce Ležáků téměř o 50 milionů?

Třetím bodem, kterým se Marek Točoň zabývá, je proměna výpadovky v ulici Obce Ležáků z Chrudimi na Slatiňany na příměstskou komunikaci s bezpečnostními prvky, rozšířenými pruhy pro cyklisty po obou stranách, což by si zároveň vyžádalo v tomto úseku snížení rychlosti z 90 km na 70 kilometrů v hodině. Propaguje tedy realizaci projektu, který připravila po několika tragických dopravních nehodách na této silnici v součinnosti s městem pardubická pobočka Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Ta chce do realizace tohoto projektu investovat takřka 50 milionů korun. Investice je však časově omezena a není tajemstvím, že ji někteří komunální politici, jako například čtvrtý neuvolněný místostarosta Roman Málek (Koalice pro Chrudim), zdržují obstrukcemi natolik, že vážně hrozí, že o ni Chrudim přijde. „Jde o silnici smrti, tudíž jsou zde opatření, s kterými ŘSD přichází, nezbytná. Navíc by si město pomohlo k cyklostezkám v obou směrech, aniž by do nich muselo investovat. Přijde mi proto zcestné a sobecké se o tak velkou investici připravit jen proto, že chce mít někdo plynový pedál auta až u podlahy a nehledí přitom na četné tragédie, k nimž tu došlo a které tady i nadále vážně lidem hrozí. Proto jsem byl pro zařazení tohoto bodu do Desatera,“ uzavírá Marek Točoň.

V rámci Chrudimského desatera je možné přidělit návrhům aktivisty Marka Točoně hlas ještě do pátku 27. dubna. Hlasovat lze průběžně na adrese: https://survey123.arcgis.com/share/cdac9b6254554ddd922c2761a5977593

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here