Na pardubickém závodišti by se mohlo bruslit na mobilním kluzišti s ledovou plochou

0
1219
Foto: Pixabay.com

Pardubické závodiště by už tuto zimu mohlo být místem zimních radovánek pardubických obyvatel. Rada města dala souhlas k přípravě výběrového řízení na dodávku mobilního kluziště se skutečnou ledovou plochou a podpořila také pokrytí nákladů na jeho vybudování a provoz z rozpočtu města.

Kluziště by měl provozovat Dostihový spolek

Kluziště s ledem má být instalováno po tři zimní měsíce na závodišti, v těsném sousedství tribuny D. Provozovat by jej měla společnost Dostihový spolek, která usiluje o co největší využití pardubického závodiště a ve vybudování zimního ledového parku vidí příležitost, jak přilákat obyvatele Pardubic i v zimě. Zimním sportům ostatně slouží v případě příznivých klimatických podmínek závodiště již nyní, v areálu je, pokud to sněhové podmínky dovolují, upravován běžkařský okruh pro lyžaře.

Ledová plocha by fungovala od prosince do února

„Říkáme si město hokeje, ale skutečnost je taková, že dvě ledové plochy, které máme, pro tak velké město nestačí. Otevřená ledová plocha, která by fungovala od prosince do února, by měla prioritně sloužit veřejnosti, ale mohly by se tu konat i amatérské hokejové zápasy, případně komerční akce,“ říká primátor Pardubic Martin Charvát (ANO 2011). „Bude to návrat k bruslení pod otevřeným nebem, navíc v atraktivním prostředí pardubického závodiště. Přidanou hodnotou je možnost bezproblémového parkování a zázemí, které by mělo být v přízemí tribuny D,“ dodává vzápětí.

Počítá se s třináctihodinovou otevírací dobou

Kluziště by mělo být otevřeno podle klimatických podmínek tři měsíce v roce, 13 hodin denně. Náklady na pořízení ledové plochy, včetně mrazícího zařízení a související investice například do osvětlení, úpravy terénu před tribunou D a podobně, byly odhadnuty na více než 10 milionů korun, každoroční provoz pak na zhruba dva miliony. Část provozních nákladů by se měla vrátit na vstupném a krátkodobých pronájmech ledové plochy, podstatná část ale půjde k tíži města, které v současné době jedná o dotační podpoře s Pardubickým krajem.

Investice do zdraví a sportovního vyžití mládeže

„Paralelu vidím ve sportovním parku, kde si mohou obyvatelé i návštěvníci Pardubic užít sport. I tento projekt je třeba vnímat jako investici do zdraví našich obyvatel a do sportovního vyžití mládeže. Ve městě s takovou hokejovou tradicí, jakou mají Pardubice, by přece mělo umět bruslit každé zdravé dítě,“ dodává primátor Charvát.

Dostihová dráha musí být připravena do května

Zimní ledový park má provozovat dostihové závodiště, které se bude starat rovněž o údržbu ledové plochy, zázemí pro bruslaře a podobně. „V listopadu bychom se věnovali přípravě ledové plochy a celého zázemí, od března bychom začali s demontáží a přípravou závodiště na dostihovou sezonu. Počátkem května už musí být vše připraveno na první dostihy,“ přibližuje harmonogram ředitel dostihového závodiště Martin Korba s tím, že projekt konvenuje s jeho cílem otevřít areál více dětem a mládeži, tedy potenciálním fanouškům dostihového sportu.

O realizaci a financování rozhodnou zastupitelé

Projekt otevřeného kluziště je na samém počátku. Vedení města zatím ví, kde by kluziště mohlo být a odhad toho, kolik by jeho pořízení a provoz stálo. Realizace a financování bude závislé i na názoru městského zastupitelstva.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here